Katonai puccs – élő tévéadásban?
2008. október 17. írta: Bangkok Charlie

Katonai puccs – élő tévéadásban?

Bangkok Charlie őszintén bevallja, nagyon szeretne visszatérni az unalmas hétköznapokhoz, amikor lehet fecsegni mangóshake-ről, remek bangkoki éttermekről, vagy éppen vicces thai tévéreklámokról. Nézi a statisztikát, látja sokszor a napi többezer olvasót, megtisztelő érdeklődés, de szívesen lemondana erről. Úgy tűnik azonban, nincs megnyugvás, sajnos valószínűleg hosszú ideig.
 
A khmer-thai határon most szerencsére éppen béke van és tűzszünet, két nap után például újra kinyitott a Poi Pet határátkelőnél lévő piac is. A hét elejei lövöldözésben két kambodzsai katona életét vesztette, több thai pedig megsebesült. Aztán összeültek a tábornokok és a politikusok, megállapodtak, tűzszünetet kötnek, mi több, a thai és a khmer katonák közösen fognak járőrözni az érintett szakaszon, hogy elkerüljék a félreértésből adódó lövöldözéseket. Számomra a béketárgyalások legemlékezetesebb pontja a fényképen látható kockás asztal volt. Mintha csak békésen piknikező hátizsákos turistákat látnánk a dzsungel mélyében. Csakhogy az asztal két oldalán thai és khmer ezredesek ülnek. Az ideiglenes békének természetesen örül mindenki, azonban korai volna azt gondolni, hogy minden probléma megoldódott, hiszen már olvasom a következő hírt, ahol a fotókon egy földből kibányászott taposóaknát mutogatnak. A gond pedig az vele, hogy ezt a thai oldalon találták, az akna pedig orosz gyártmányú, s nincs ilyen rendszeresítve a thai seregben…
 
 

Nemcsak a határnál, de a fővárosban is a katonáké a főszerep. Csütörtök délután az egyik legnépszerűbb tévécsatorna délutáni magazinműsorában vendégeskedett a legfőbb katonai és rendőri vezetés. A sokcsillagos katonák közül Anupong Paochinda tábornok, a hadsereg főparancsnoka pedig a következő kijelentést tenne: „Ha én lennék a miniszterelnök, én már lemondtam volna a véres tömegoszlatás után.” Körülbelül ebben a stílusban hömpölygött a beszélgetés, nem véletlen, hogy a napilapok többsége elkezdett találgatni, hogy sokféle katonai puccsot láttak már, de ilyen tévében, élő magazinműsorban, kedélyes beszélgetés közben elkövetett puccsról nem nagyon tud a történelem. Később a hadsereg szóvivője pontosította Anupong tábornok szavait, mondván ez csak a véleménye volt, nem jelent konkrét és direkt megrendelést, vagyishogy felszólította volna a miniszterelnököt, mondjon le és távozzon a hatalomból.

 
 

A kormányellenes PAD közben újabb tüntetéssorozatba kezdett, pénteken Bangkok belvárosának turisták által is jólismert részén masíroztak, nevezetesen a Lumpini parktól a Silom roadon át. Vadonatúj transzparenseket készítettek, melyen a miniszterelnököt és a kormány tagjait gyilkosoknak és mészárosoknak nevezik. A mellékelt fotón jól látható, hogy a tüntetők papucsokkal ütik a fényképen szereplő miniszterelnök fejét. A thai kultúrában a test a legfontosabb része a fej, a legalantasabb pedig láb. A fejnek különös tisztelet jár, nagy udvariatlanságnak számít például ha ismeretlen thai ember fejét megfogjuk, megpaskoljuk, vagy akár csak átnyúlunk felette. El lehet képzelni tehát, hogy mit jelent a mellékelt kép, ahol nyilvánosan „tapossák” meg a miniszterelnök fejét. A PAD relikviák között amúgy szerepelt már korábban is a Thaksin és felesége képével díszített lábtörlő.

 

Arról már nem is érdemes írni, hányszor híresztelték a lapok, hogy most, most, most biztosan le fog mondani Somchai Wongsawat miniszterelnök. A katonai tévéshow után péntekre hirdetett meg sajtókonferenciát a miniszterelnök, természetesen ezt is a megszokott találgatásokkal vezették fel. Somchai is a megszokott módon reagált: egy pillanatig sem ragaszkodik a székéhez, ha úgy látja, hogy ezzel előmozdítja a nemzeti megbékélést, lemond, vagy feloszlatja a parlamentet. Jelenleg azonban ennek még szerinte nem jött el az ideje, nem hiszi, hogy ez lenne a megoldás a teljes ország számára.

 

A politikai krízis alapvetően Thaiföld belügye, Bangkok Charlie is igyekszik semleges módon beszámolni az eseményekről. Nagy a kísértés, hogy az „okos” farang mindenről megmondja a véleményét, de nem volna illendő, s őszintén szólva, semmi értelme. Talán időszerű némi háttérinfót összefoglalni, hogy egy fokkal kicsit érthetőbbé váljon a helyzet, melyet Európából nézve könnyű sokszor túlzottan is leegyszerűsíteni.

 

A kormányellenes tüntetők mozgalmának neve PAD, azaz People’s Alliance for Democracy. Ez azonban még akár megtévesztő is lehet. Egyrészt a mozgalom vezetői között kőgazdag üzletembereket, egykori bangkoki kormányzót, illetve ex-tábornokokat találunk. A mostanában Thaksint leghevesebben módon ostorozó üzletember egykoron Thaksin üzlettársa volt, nem kevés pénzt kerestek együtt. A PAD másik vezetője a múlt héten azon sajnálkozott, hogy az ucai tömegoszlatás után lemondott miniszterelnök-helyettessel az utolsó hiteles ember távozott a kormányból. Ez az ember ugyanis nem üzletemberből lett politikus, hanem korábban katona, tábornok volt. A PAD nemrég tette közzé követeléseit, hogy mit is gondolnak konkrétan Új politika címszó alatt, miért küzdenek. A PAD szerint megbukott az a demokrácia, ahol választott képviselők ülnek a parlamentben, ezért ők azt szeretnék, hogy ha a jövőben a parlamenti képviselők 70 %-át egyszerűen kineveznék, a maradék 30 % pedig hagyományos választás útján juthatna be. Finoman szólva is sajátságos elképzelés, de talán megmutatja, hogy miért nem lehet egyenlőségjelet tenni a PAD és az egyetlen parlamenti ellenzéki párt, a Demokrata párt közé.

Az utóbbi időben egyre aktívabbak a kormánypárti tüntetők, ők a katonai diktatúra ellen küzdenek, mondván, hogy a PAD valójában egyáltalán nem a demokrácia, hanem sokkalta a katonai diktatúra barátja. A kormány melletti tüntetők se voltak kevesen, a hétvégén több mint tízezer fős naggyűlést tartottak.

A hadsereg szerepe Thaiföldön speciális, mint már többször utaltam rá. A királyra felesküdött hadsereg nem a kormányzat része. A televízióban is úgy fogalmaztak a tábornokok, hogy ők nem állnak sem a kormány, sem a tüntetők oldalán, nekik semlegesnek kell maradniuk – ők az egész ország pártján állnak. Legalább ilyen sajátságos, amikor a tévéstúdióban a hadsereg tábornoka arról beszél, meg kell találni a véres tömegoszlatás felelőseit, miközben kettővel mellette ott ül a rendőrséget vezető főparancsnok. S egyetértően bólogat.

Thaiföldön 1932, az abszolút monarchia megszűnte óta 21 katonai puccsot követtek el, a legutolsót két éve, szeptemberben. A katonák ekkor űzték el a Thaksin kormányzatot, a két éves átmeneti időszak után megtartott választáson azonban – hatalmas média ellenszélben! - újra a Thaksin-barátnak számító párt győzött. Ahogyan az utóbbi tíz évben minden választáson. 

A katonai diktatúra alatt annyit változott a helyzet, hogy kicserélték az utolsó érvényes alkotmányt. Thaiföldön jelenleg is kétkamarás parlament van, azonban a korábbiakkal szemben változott a szenátus helyzete. Az erős jogokkal rendelkező szenátus több mint felét nem választják, hanem egy bürokratákból álló testület nevezi ki! A szenátus kisebbsége választott képviselő, azonban az itt indulók, nem pártszínekben versenyeznek, sőt, nem is lehetnek párttagok. Mindezek mellett létezik egy nagyon erős jogokkal felruházott választási bizottság, mely a legkisebb szabálytalanság esetén is javaslatot tehet egy párt feloszlatására. Ez nemcsak elméleti dolog, hiszen jelenleg is zajlik egy ilyen ügy. A választási bizottság arra a döntésre jutott, több mint fél évvel a legutóbbi választás után, hogy az egyik kormánypárti jelölt vétkes volt, mégpedig pénzt adott szavazatokért, s ezért nem csupán a jelöltet büntetik, de a teljes kormánypártot fel akarják oszlatni.

 

 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

blackfoot 2008.10.17. 15:34:56

A fő kérdés részünkről farangok részéről az - természetesen amellett hogy lehjobb lenne ha beállna a rend - hogy ez az egész milyen hatással van a turizmusra. Ha teszem azt kimegyek a jövő héten, érzek ebből valamit, vagy ha nem megyek a sűrűjébe akkor az átlag thai ugyanolyan szívesen süt nekem banános palacsintát mint eddig? sokszor jut eszembe a tv székház ostrom ami annak idején bbc headline volt, de alapvetően egyetlen külföldit sem érintett a balhé. Alapvetően azt gondolom nem kéne legyen hatása a turizmusra tekintve hogy ez belpolitikai ügy, de az utóbbi időben sokat olvasni más fórumokon arról hogy feszültség van odakinn ami az idegenekkel szemben is megnyilvánul. Mondjuk én ebből semmit nem éreztem de tavaly voltam utoljára és akkor még egész más volt a helyzet. Van valami infód ebből a szemszögből?

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2008.10.18. 15:47:13

blackfoot: Nehéz és összetett kérdés. Elvileg a turizmusra nincsenek hatással ezek az események, ugyanis a turistahelyeken pontosan tudják, hogy kikből élnek. Bangkokban azt látom, hogy még a Khao San Road is nagyon csendes, a hétvégén Pattayán is igazi holtszezon volt, s ma hallottam, hogy Phuketen közvetlen a szezon előtt nagyon megcsappant a foglalások száma. Márpedig ha nincs turista, nem lesz pénz, s egy idő után biztos, hogy látszani fog ez sajnos a banános palacsintát sütő emberen is. A bangkoki taxisok elég idegesek voltak tegnap, amikor a PAD tüntetők lezárták a belváros jó részét.

emi 2008.10.22. 10:26:06

Kedves Bangkok Charlie!

Erdeklodve olvasom, hogy mik tortennek most Thaifoldon. Mi nagyon tervezzuk jovo ev elejere a naszutunkat Thaifoldre. Ket hetet szeretnenk ott tolteni, ebbol az elsot valahol delen (Phuket meg kornyeke) udulessel, a masodikat viszont az orszagban keresztul-kasul kirandulgatva. Ezek szerint erdemes meggondolni meg ezt? Foleg a haboru miatt is gondolok erre. Nem szeretnenk veszelybe sem kerulni... Meg semmit sem foglaltunk le, de nagyon vagyunk oda.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2008.10.22. 15:23:28

emi: Az események eddig nem igazán érintették a turistákat, reméljük, hogy ez így is marad. A kambodzsai háború csak elméleti lehetőség véleményem szerint.
süti beállítások módosítása