Vége a thai ingyenvízumnak
2010. február 04. írta: Bangkok Charlie

Vége a thai ingyenvízumnak

A felreppent híresztelésekkel ellentétben nem hosszabbítják meg az ingyenes thai turistavízum programot, 2010. március 5-től újra fizetni kell a nagykövetségeken és a reptéren a turista vízumokért. Néhány hete éppen a thai turisztikai miniszter nyilatkozatában szerepelt, hogy szorgalmazni fogja, továbbra is maradjon ingyenes a thai turistavízum, de a Thaivisa.com – legnagyob thaiföldi expat fórum – kérdésére a Thai Külügyminisztérium megerősítette, hogy nincs eltérés a korábbiaktól, az ingyenes vízumprogram március 4-én véget ér. Korábban a gazdasági válság és a thai politikai események miatt elmaradt turistákat próbálták visszacsalogatni ezzel a intézkedéssel.

 
A Thaiföld budapesti nagykövetségén az egyszeri belépésre szolgáló turista vízum korábban 25 euróba került. Ezt nem készpénzben kell kifizetni, hanem az igénylés előtt bankfiókban befizetni vagy átutalni a követség MKB-nál vezetett számlájára.
 
Emlékeztetőnek azon országok listája, amelyek állampolgárainak nem kell turista vízum Thaiföldre belépéskor:
Australia, Austria, Belgium, Bahrain, Brunei Darussalam, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Greece, Hong Kong, Iceland, Indonesia, Ireland, Israel, Italy, Japan, Korea, Kuwait, Luxembourg, Malaysia, Monaco, Netherlands, New Zealand, Norway, Oman, Philippines, Portugal, Qatar, Singapore, Spain, South Africa, Sweden, Switzerland, Turkey, United Arab Emirates, United Kingdom, United States of America, Vietnam. Ők reptéri belépéskor 30 napos pecsétet, szárazföldi határon pedig 15 napos pecsétet kapnak. Thaiföldnek speciális kétoldalú megállapodása van Brazíliával, Dél-Koreával és Peruval, így ezen állampolgork 90 napos pecsétet kapnak.
 
Magyarország azon országok csoportjába tartozik, amelyek Thaiföldre való érkezéskor is vehetnek fel turista vízumot, a hivatalos neve Visa on arrival (VOA), 15 nap az érvényessége és általában nem hosszabbítható. Meghatározott határátlépőkön lehet ezt csak megtenni, Suvarnabhumi reptéren igen, de az Angkorba menő turisták által használt Poi Pet határátkelőn nem. További országok ebből a programból: Citizens of Bhutan, China, Cyprus, Czech Republic, Estonia, Hungary, India, Kazakhstan, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Maldives, Mauritius, Oman, Poland, Russian Federation, Saudi Arabia, Slovakia, Slovenia, Taiwan and Ukraine. Mivel tudom, hogy magyarul sokan olvasnak a környező országokból is, ezért megjegyezném, hogy a VOA program nem érvényes sem szerb, sem román útlevéllel.
 
Thai vízummal foglalkozó fórumokban sokszor felbukkan a kérdés, minek magyaroknak vízum, ha már egyszer EU tagok vagyunk. Az Európai Uniónak semmi köze a vízumokhoz, azok mindig két ország közötti egyedi megállapodáson alapulnak.
 
A jelenlegi helyzethez Bangkok Charlie tanácsa: ha valaki a következő hónapokban szeretne Thaiföldre utazni, akkor még ki tudja használni az ingyenes vízumot. A thai turista vízumok általában a kiállításuktól számított 3 hónapi érvényesek Thaiföldre való belépésre. Vagyis ha valaki március 4. előtt igényli a turista vízumot, akkor még nem kell fizetnie, de az utazással tud várni a következő 2-3 hónapig. Természetesen érdemes előre telefonon egyeztetni a követséggel, hogy milyen papírokat kérnek, mert a legutóbbi információk szerint szokták a repjegyet is kérni.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

nézz · http://www.ejatekok.com/ 2010.02.04. 11:49:27

Aki Thaiföldre megy nyaralni nem vágja földhöz még egy kis plusz kiadás.

Girhes Joe 2010.02.04. 11:59:00

@nézz:
Éppen ezért nem is a párezer forintos plusszkiadás miatt rühellik a turisták a vízumrendszert, hanem a bürokratikus macera és a gyakori elutasítások miatt. (Ez utóbbi mondjuk nem Thaiföld esetére vonatkozik, de pl. én is szidtam jó ideig a kanadai bürokraták anyját, amikor elutasították az akkor még kötelező turistavízumomat. Amiben az volt a felháborító, hogy úgy néztek potenciális illegális bevándorlónak, hogy a végzettségem, nyelvtudásom, stb. alapján könnyedén folyamodhattam volna legális bevándorlásért, ha az lett volna a célom, hogy kint maradjak.)

2010.02.04. 12:09:29

hello charlie, udv pattayaraol. holnap megyunk bangkokba.

A repteren viszonylag egyszeruen be lehet szerezni a vizumot, de nem ertem minek, hiszen mindenkit lefenykepeznek az utlevelvizsgalatnal kifele, befele. De most eppen jo az ido pattayan.

kbellfan · http://rkbc.blog.hu 2010.02.04. 12:42:28

Hi Charlie! En legutobb novemberben voltam Thaifoldon. Akkor egy turista vizumot vettem itt (Anglia) 2x belepessel. mivel csak az egyiket hasznaltam (nem hagytam el az orszagot) igy ezzel meg visszamehetek 1x nem? mivel a vizum azt irja Aprilis 10-ig ervenyes

csak nem akarok a Bangkoki repteren meglepodni :) (Feb. vegen koltozok TH-ba)

KolompárRómeó 2010.02.04. 12:53:17

Kemény problémák. Nem is tudom, hogy fogják az emberek túlélni.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.02.04. 12:59:08

@r0dg3cc: Elvileg igen, de hát az én szavam azért ilyen ügyekben nem sokat ér, mert nem vagyok semmiféle hivatal :) Biztonság kedvéért hívd fel a követséget.

@KolompárRómeó: Nem kötelező a blogot olvasni és/vagy kommentelni. Vagy ott áll az Ogre a hátad mögött és kényszerít rá?

@roli101: A vízum egy dolog, az immigration officer és a határ egy másik dolog. Ez minden országban így van. Ráadásul a vízum önmagában nem garancia a belépésre, elég jó példa volt erre korábban az USA.

2010.02.04. 13:00:24

A bürokrácia egy nagy vízfej minden állam nyakán. Csak arra jó, hogy csomó embernek van állása és csak papírt tologatnak. Ennyi. Értelme nem sok...

v2peti 2010.02.04. 13:02:23

Pont az a lényege az Úniónak, hogy ne legyen különbség az országok között!!! Nem???
Akkor csapjon már valaki az asztalra Brüsszelben, hogy tilos az országok megkülönböztetése!!! Nem Thaiföld miatt bosszankodok, mert túl messze van, de nem szabadna megengedni az Úniónak, hogy pl. Kanada kénye-kedve szerint variáljon a vízumokkal!

kultursznob 2010.02.04. 13:03:05

Látom jönnek a fikázók: cinikus "kemény problémák", satöbbi...
Pedig rengetegen mennek Thaiföldre és mindenki (majdnem mindenki) pozitív élményekkel "gazdagon" tér haza. Úgyhogy igenis érdekes lehet ez a hír, illetve én is szemezek már Thaifölddel egy ideje, igaz még kuporgatnom kell a repjegyre.

Lehet majd itt kérek tanácsot a leggazdaságosabb útra, meg arra, hogy mit ne felejtsek el megnézni. :)

morbiczer 2010.02.04. 13:41:40

"Thai vízummal foglalkozó fórumokban sokszor felbukkan a kérdés, minek magyaroknak vízum, ha már egyszer EU tagok vagyunk. Az Európai Uniónak semmi köze a vízumokhoz, azok mindig két ország közötti egyedi megállapodáson alapulnak."

Kis pontositas: Az EU orszagok egysegesen dontenek arrol, hogy mely orszagok allampolgarai milyen feltelekkel utazhatnak be az EU-ba, plane a schengeni ovezetbe. Tehat olyan nem nagyon lesz, hogy egy thaifoldi mondjuk Franciaorszagba vizum nelkul mehet, hozzank meg kell neki vizum.

Viszont forditva az EU nem tudja eloirni Thaifoldnek, hogy egysegesen kezelje a kulonbozo EU-allamok lakoit. Raadasul gondolom a thaifoldieknek eleve kell vizum az EU-ba, ugyhogy meg igazi zsarolasi potencial sincs a teren. (Azaz nem mondhatja azt az EU, hogy ha nem kezeli egysegesen a tagallamokat Thaifold, akkor vizumkenyszert vezetunk be.)

altimus 2010.02.04. 13:43:38

Mo-rol indulvan mindenkepp javasolnam a vizum itthoni beszerzeset, mert a VOA-val porul lehet jarni.

kiadni kiadjak, de jo esellyel orakig kell sorban allni mindenfele azsiai nepseg kozott. raadasul fel kell mutatni eleg sok keszpenzt is, hogy ne legyen gond. ez az elottem allo jopar azsiainak nem sikerult, ami miatt meg hosszabb lett a sorbanallasi ido.

sok gep lehetetlen idoben erkezik meg, ejjel es egy kibaszott lassu ugyintezo elott all a vegtelen sor a vizumra varvan. (fizetni kulon helyen kell elore, amit persze nem mondanak meg)

en altalaban turelmes ember vagyok, de az ottani ugyintezok elkepzelhetetlenul lassuak. egy ficko intezte a vizumot, aki felorankent elment 20 percre kavezni. harom ora sorbanallas utan utana mentem es leorditottam a fejet, hogy azonnal jojjon vissza dolgozni, mire pecsetelt egyet nekem, de a tobbiek ott altak ejjel 3-kor a teljesen remenytelen sorban.

altimus 2010.02.04. 13:47:36

@morbiczer: szo sincs arrol, hogy a vizummentessegnek/kenyszernek kolcsonosnek kellene lennie. thaifold a turistakbol el, nevetseges toluk vizumot kerni. raadasul sok vizumkenyszeres orszagbol nulla szazalek maradna amugyis illegalisan az orszagban, ugyhogy semmi ertelme nincs szurni azokat. (namegha ottmarad akkor is mi van) nyilvan kell szurni a vietnamit, laoszit, burmait, de a magyar/szlovak/stb nepseget nem kellene, azok csak penzt mennek kolteni az orszagba.

VilMarci 2010.02.04. 13:50:18

A Visa on arrivalhoz vigyetek igazolványképet, mert a reptéren drágán mérik (200 Baht / fő, ha jól emlékszem), általában hosszú sor áll, egy kb tízórás repülés után egyáltalán nem kellemes időtöltés.

FAQlyás Menyét 2010.02.04. 14:05:08

"Mivel tudom, hogy magyarul sokan olvasnak a környező országokból is" - ez aztán tényleg PC leírása az elcsatolt részeken élő blog-olvasóknak.

zotya-DUB · http://bookmrk.wordpress.com/ 2010.02.04. 15:10:24

@altimus: lehet szerencses vagyok, de en eddig 4x valtottam az utobbi 2 evben VOA-t, es egyszer sem volt tobb az egesz procedura 10 percnel.

csupáncsak (törölt) 2010.02.04. 15:48:38

Én az összes odautazót, amint hazatér, APEH-revizíónak vetném alá.
Lenne ám nagy csudálkozás... A becsületesebbje (10%) nyugodtan aludna, a többi meg izzadhatna...

Flat Eric / sta press (törölt) 2010.02.04. 15:58:22

Na oda sem megyek...!
Kicsit unalmas, hogy a volt szoci országok állampolgárait lépten-nyomon szívatják. Mi ez, ha nem hátrányos megkülönböztetés?
Mellesleg a lehúzós-riksás posztban már megírtam, más országok partjait is mossa az Indiai-óceán, még sincs ilyen lehúzás. Sri Lankán is vannak pálmafák, mesés strandok, évezredes történelmi és kulturális emlékek. És mivel vízum sem kell, én inkább oda utazom.

pingvin01 2010.02.04. 16:00:56

Éppen Thaiföldön vagyok, négy napja kaptam vízumot a reptéren, pár percig tartott. Igazolványkép valóban kell, 1 db. Az meg vicces, hogy egy thaiföldi utat csak adócsalók tudnak kifizetni, tőlem nyugodtan jöhet az APEH.

twollah / bRoKEn hOPe, sUppLeX · http://freewaresoftwarenews.blogspot.com/ 2010.02.04. 16:46:59

Egy ideig nem fog fenyegetni az a veszley, hogy Thaifoldre megyek nyaralni.

kbellfan · http://rkbc.blog.hu 2010.02.04. 21:31:22

megkerdeztem a konzulatust , nem kell vennem (orom).

remelem majd nekem is lesz neha idom nyaralni. tavaly 4 honapot toltottem Thaifolfon de Pukhetet meg a tobbi partot nem lattam meg. Pattayan is csak 1 estet (eleg is volt). En sajna dolgozni jartam oda fokent :) najo azert nem panaszkodom volt ido megnezni ezt azt. Marciustol aki Chiang Mai-ban jar vendegem egy sorre :D (mondom 1!)

@ndtomas 2010.02.05. 17:33:24

Aki nem érkezéskor a reptéren, vagy határátkelőhelyen szerzi be a vízumot, hanem előrelátóan, már korábban valamelyik külföldi thai követségen - mondjuk Pesten -, az 60 napos tartózkodási pecsétet kap a határőrtől az útlevelébe. Ha ez lejár, akkor egyszer 30 nappal meghosszabbítható a tartózkodás a helyi bevándorlási irodában (Immigration Bureau) 1900 baht-ért. Bangkokban ez már nem a Suan Plu utcában, Sathon városrészben van - ahogy a honlapjuk írja még - hanem már elköltözött a kormányzati negyedbe (Government Complex "B" building) a régi (Don Muang) reptér közelébe. Oda úgy lehet a legegyszerűbben eljutni, ha magasvasúttal (BTS - Skytrain) a Mo Chit végállomásig utazunk. Onnan észak felé egy menetrend szerinti minibusszal a kormányzati negyed bejáratáig. Majd itt a rendszeresen közlekedő ingyenes buszjárat (shuttle bus) elvisz a "B" épületig. Ott szintén kell 2 db fénykép a vízum meghosszabbításához, de ha nincs, helyben is készítenek. Egy olyasmi űrlapot kell még kitölteni, mint a vízum-igénylő, majd a belépéskor húzott sorszám szerint a kijelzőn láthatjuk amikor sorra kerültünk. Angolul tudó hostessek segítik az eligazodást.

Aki még tovább szeretne maradni, annak el kell hagynia az országot legkésőbb az utolsó pecsét napjáig. Különben 500 baht/napot fizethet kilépéskor, vagy leülheti - ami nem egy leányálom, volt már itt erről szó, amikor egy európai arisztokrata palánta rejtélyes körülmények közt elhunyt egy ilyen bebörtönzéskor.

Egy külföldi thai követségen aztán újra kérhető a turista vízum, ami általában délelőtt beadott kérelem esetén másnap délután elkészül. Kivéve Kambodzsa, ahol ez egy hét. Ez kerül eredetileg 1000 bahtba, ami úgy látszik megint fizetendő lesz. Ez újra 60 nap tartózkodásra elég, ami szintén megújítható a helyi bevándorlási irodában 30 napra 1900-ért, és így tovább.

Vigyázat! Malajziában a thai követségeken egy bizonyos számú vízum után nem adnak újabbat, csak fél év eltelte után. Arra hivatkoznak, hogy igényeljen másféle vízumot az, aki fél évnél tovább akar maradni egy éven belül. De lehet, hogy ez megváltozik amikor újra fizetős lesz a turista vízum, mert talán csak nem akartak ingyen dolgozni. Más országokban nem szoktak ilyen elutasítóak lenni.

henky111 2010.02.05. 19:07:40

@@ndtomas: Nem semmi. Akkor elvileg lehetséges, hogy valaki ott él éveket Thaiföldön úgy, hogy ki-be járkál?

Pumpui 2010.02.05. 20:22:20

@henky111: Még mennyire, hogy lehetséges! :-)

AcidOKi 2010.02.06. 12:11:22

@ndtomas:
Köszi a részletes leírást.
Másfél hete vagyok itt, de a vissza repjegyem 90 nap múlva szól a belépéshez képest.
A vízumot Bp.-en kaptam. Itt a belépésnél nem azt pecsételték bele, hogy 60 napig érvényes hanem azt, hogy melyik nap kezdtem meg.
A KÉRDÉSEM, hogy ilyen, általad is említett Immigration Bureau csak BKK-ban van? Phangan, Samui felé nincs? Kénytelen leszek egy 30 napos hosszabbítást kérni sajnos.
Köszi!

@ndtomas 2010.02.06. 13:33:52

@henky111: "Akkor elvileg lehetséges, hogy valaki ott él éveket Thaiföldön úgy, hogy ki-be járkál?"

Simán. De a közhiedelemmel ellentétben ez nem megoldás azoknak, akik ellen nemzetközi elfogató parancs van érvényben. Ugyanis minden ki-be lépéskor ellenőrzés van - ahogy már említette más is: adatbázisba kerül a határátlépéskor készült digitális fénykép, és több, mint valószínű, hogy átfuttatják az adatokat a nemzetközi körözési lista szoftverén is. így kapták el pl. egy thaiföldi belépéskor azt a személyt, aki Kambodzsában kiskorúakkal készült homoszex képeken eltorzított arcmással szerepelt, és egy német laborban visszafejtették az eredeti képét. Vagy nemrég adtak ki 2 magyart, akik gazdasági bűncselekmények felelősségre vonása miatt bujkáltak itt. Tehát csak tévhit az, hogy Thaiföld "a pucolósok Mekkája".

Aki viszont második otthont, főnyeremény feleséget keres, vagy netán kevesebb adót kíván fizetni, annak léteznek legális megoldások. Privátban szívesen nyújtok erről tájékoztatást. De hangsúlyozni szeretném, hogy ez csak megelőző adótervezésként működik. Annak, aki tudja, hogyan akar pénzt keresni, csak előtte az adózást is meg akarja hozzá tervezni. Aki már megkereste a pénzt, csak kevesebbet akar belőle adózni, annak ez nem megoldás, mert utólag ezt nem lehet "lepapírozni".

@AcidOKi: "...Immigration Bureau csak BKK-ban van?"

Nem, máshol is. Egy rendőr, vagy egy utazási iroda ügynöke biztos megmutatja. Az útlevélbe bepecsételt érkezési nap dátuma alatt ott kell lennie a tartózkodás lejárta napjának is. Ami az érkezéskor kitöltött Departure Card-on ugyanígy szerepel - ezt beletűzték az útleveledbe, és kérni fogják kilépéskor. Ellenkező esetben mindenképpen tanácsos felkeresni az irodát, hogy most mi legyen.

Általános tanács, hogy érkezés után érdemes lefénymásolni az útlevél személyi lapját, a vízumot, az érkezési- lejárati pecsétet, és a Departure Card-ot. Majd a fénymásolatot a strandok közelében kapható vízhatlan tasakban célszerű tartani, és azzal közlekedni az utazás ideje alatt. Az útlevelet pedig a szálloda széfjében lehet biztonságban tudni a visszaút napjáig, vagy amikor jármű bérlethez kérik. Nem mintha veszélyben forognának az értékeink, csak a kellemetlenségek elkerülésére, amit egy elveszett útlevél okozhat.

Pumpui 2010.02.08. 16:41:31

@@ndtomas: Azért a praktizáló thai feleséggel rendelkezők szerintem finomítanának ezen a "főnyeremény" definíción... :-) Bár tény, hogy azért nem rossz. :-)

@ndtomas 2010.02.08. 20:38:02

@Pumpui: ha itt hagyja befőttnek nyárára, és nem fogad mellé nyomingert, az megérdemli a sorsát. de az is, aki ebből a kínálatból válogat, amikor jobbat is kaphat. olyan, mint aki a kapualjból vásárol szatyorból, közben meg a piac a sarkon.

Pumpui 2010.02.08. 21:51:19

@@ndtomas: Ezt nem értem: "ha itt hagyja befőttnek nyárára, és nem fogad mellé nyomingert, az megérdemli a sorsát."

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.02.09. 12:27:55

@Pumpui: Én se, de szerintem nem is a thai feleségről van szó. Amúgy én is kíváncsi lennék, hogy mitől főnyeremény a thai feleség? Ezt azért látatlanban semmiképpen sem írnám alá.

@ndtomas 2010.02.09. 23:04:07

@Pumpui: @Bangkok Charlie:
Azt viszont én aláírom, hogy aki a párválasztásnál ragaszkodik egy bizonyos külső fizikai jelleghez, ami az európai nőkre jellemző, annak nem biztos, hogy első látásra vonzó lesz az ázsiai külső. Az arcvonásoknál ez különösen szokatlan lehet. Bár ízlése válogatja. Mert aki szép, az itt már egyenesen gyönyörű. A testfelépítésük általában olyan, amilyen egy európai nő maximum tini korában lehetett, vagy csak az ebből élő magazinok illusztrációit lapozgatva kétszersült és light-yoghurt majszolása közt - álmában. Az átlag thai nő csinos külseje az évek múltával sem kopik, érett nők is korukat meghazudtoló vonzerővel és hihetetlen formában vannak. Nem beszélve az egyedülállóan magas szexuális kultúrájukról, ami nem éppen az 5 perces menetekről szól, hanem a teljes fizikai- testi- lelki kielégülés művészete évezredes hagyományának ápolásából.

Ami a belső tulajdonságaikat illeti, talán csak nekem vannak olyan magyar, európai ismerőseim, akik megcsömörlöttek a túlzásba vitt egyenjogúságból szabályosan lelki dominává vált e-Manciktól, és mások olyanokat ismernek zömében, akik elégedettek a mesterségesen megváltoztatott nemi szerepekkel. Tudom, itt most egyes nők is sorolnák a családon belüli erőszak áldozataiként a szó szoros értelemben vett gyengébb nemként elszenvedett megaláztatásokat, veréseket, egyéb visszaéléseket. Együtt érzek velük is, de ez egy másik téma.

Hogy mikor kezdődött a magyar társadalom, vagy tágabb értelemben az európai-, amerikai-, (egy szóval, innen nézve: ) nyugati kultúra ilyen irányú megváltozása, arról máshol bőséges publikációt lehet találni. De tény, hogy eltekintve egyes üdítő kivételektől, általánosságban valahogy az európai és benne a magyar nők elhagyták a női szerepüket. Nem mondom, hogy ezért ők a felelősek. Tisztában vagyok vele, hogy ezt ők is áldozatként élik meg. Mégsem látom,hogy tömegesen akarnának megváltozni. Jó nekik ez az új, modern szerep, mert hízeleg az egónak. A mai nő már nem akar klasszikus értelemben vett férjet, gyereket, családot, ezekkel járó elkötelezettséget. Szingli akar lenni, és élvezni az életet. Ez ellenkezik azzal, amit egyes férfiak a nőknek szánnának, amit még otthon láttak anyjuktól, nagyanyjuktól, más családtagoktól. De sajnos hiába! Közröhej tárgyának teszi ki magát, aki feleségszerepet vár el egy nőtől.

A mai negyvenes-ötvenes nők közül egyesek 20-30 év házasság után lépnek ki, talán mert a férj sem volt a közös élet játékszabályainak bajnoka. De valljuk be: ki tökéletes? Ezért felrúgni egy életet, nem vezet sehova: senki nem lesz újra 20 éves ebben a világban, hiába fekszik kés alá a bosszúból elperelt vagyonból. A harmincasok jó része sokszor komoly partnerszám után már eleve egyedül áll neki gyereket nevelni, vagy még azt se. Miközben otthon ő is a romantikus filmeken társ után ábrándozik, de függetlenségét nem adná fel, amikor már nagyrészt késő, akkor se. A huszonévesek azt hiszik a Szex és New York végtelenítve fog náluk is tartani. A mai tinik meg már most beállnak az online sorba és „mindenki babája” képekkel, -videókkal rontják le végleg esélyeiket egy komolyabb szándékú srácnál.

Ellenben a thai nők még nincsenek megfertőzve ezzel a méreggel. Az a farang is észreveszi ezt a különbséget, aki csak a bárok környéki "work-lady"-k között mozog. Mert már ott kiderül ez, akinek vannak tapasztalatai az amszterdami, párizsi, hamburgi, pesti kolléganőiknél. Nyugaton egy fotómodell-szerű külsejű szakmabeli nevetséges összegnek tartja azt, amennyiért itt jó eséllyel egy thai megfelelőjét ugyanannyiért megkaphatja, mint a nagy átlagot. Pláne nem fog igent mondani egy ilyen kaliberű európai csaj egy házassági ajánlatra. Ahhoz neki nemhogy ház, Merci, biztos egzisztencia nem elég, hanem villa, yacht, luxus életforma is be kell, hogy kerüljön a portfolióba. Mert akinek ez megvan, az visz el külsőre olyan kaliberű nőket, mint amit itt kis válogatással bármelyik farang megkaphat. Ezért a többségnek már ennyi elég is, hogy ezt meglátja, és úgy hasra esik attól, ahogy itt kezelik, hogy szét se néz rendesen. Már a külföldiek "teljeskörű" vendéglátására szakosodott negyedekben ki is választ egyet "örökbe". Pedig tudhatná, hogy itt is ugyanarra megy ki a játék, és abban nem az ő boldogsága kapja a főszerepet.

Tudjuk, hogy sok külföldi tart itt fenn pici pénzért szép második otthont, benne egy alternatív asszonnyal és kettős életet kezdenek élni. Az ilyen farang hagyja itt a nőjét "nyárára befőttnek" és hazamegy, de akihez visszajár telelni, vagy amikor bír. Persze a thai választottja megígéri, hogy addig is hűségben várja, az erényöv kulcsát nyugodtan itt hagyhatja apu az éjjeliszekrényen. Persze, mert a prostituált az ilyen.

A tapasztaltabbja persze nem ül fel ilyen ígéreteknek, és nyomozót fogad, aki ellenőrzi, hogy minden a megállapodás szerint zajlik-e amikor nincs jelen a gazda. Erre már külön iparág van itt, akiknek megvannak erre a módszereik. Aki ezt a szolgáltatást megspórolná, és egy szintén külföldi havert, sorstársat kér meg erre a feladatra, az nem képes a legjobb szándékai ellenére sem ellátni ezt a feladatot, mert lelkes amatőrök nem fognak tudni használható információt beszerezni a nyelvi, kulturális különbségek miatt. Az sem megoldás, ha egy "megbízható" szomszédot, háztulajt, sarki árust kérdezgetne ebből a célból, mert az kecskére bízza a káposztáját. Ugyanis a thai falazni fog a másik thainak, még ha neki ebből semmi haszna sincs, csupán szolidaritásból.

Tudomásul kell venni, hogy aki pénzért vesz magának szerelmet, az úgy jár, mint az afrikai szerencsevadász: ki bogyóval fizet, az majmot kap. Ezek a típusú házasságok valóban nem szoktak hosszú távon működni, mert eltérnek a célok: a farangnak társ kell az életéhez, de a prostituáltnak csak a farang pénze kell, neki megvan a maga élete. Hogy ha nem kell ezért naponta, óránként új ügyfelet szereznie, mert van egy állandó, az csak hab a tortán. Pláne, ha erről az anyagi ellenszolgáltatás elvárásának jogáról még papírja is van a házasságlevél formájában. Ettől még nem fogja a korábbi jól bejáratott ügyfélkörét szélnek ereszteni, és nem is csak a pénzért. Erre most jön a másik sztereotípia, hogy minden nő csak q... Csakhogy ez Thaiföldön nem igaz!

Aki a bárok környékéről szerzi a tapasztalatait, meg a más farangnál látott, de szintén onnan beszerzett feleségek után, az valójában egy szűk keresztmetszetét látja a thai női társadalomnak. Statisztikák szerint a thai nők max. 2 %-a prostituált, vagy él e szerint az értékrend szerint. A többség egyáltalán nem anyagias beállítottságú. Persze, szó sincs róla, hogy szentek lennének! Igen, valóban egyre fontosabbak itt a nyugati fogyasztói mentalitáshoz hasonló értékek. De egy thai nő nem adná el magát, a magánéletét, a házassághoz-, szerelemhez-, lelki társhoz való jogát, csakhogy élvezze ezeket a talmi előnyöket. Mohón vágynak a szép házak, új autók, divatos ruhák, exkluzív étkezések után, de nem annyira, hogy az elveiket feladják. A férjük életkora, külseje valóban nem játszik náluk olyan szerepet, mert csak egy jó házastársat keresnek, ezért nem adják el magukat egy éjszakás kalandért. Egyesek mégis megteszik - ezekkel találkozik az átlag farang, és ezek miatt alakult ki ez kétes hírnév a thai nőkről.

Ezt rettenetesen sajnálják a thai nők. De ilyen foglalkozás mindig is volt ebben a kultúrában. Ez itt megszokott dolog, nem álszenteskednek, de nem is vetik meg őket. A vallásukból is fakad, hogy nem támadják a kevésbé erkölcsös társaikat, hanem toleránsak velük. Ezért azok sem frusztráltak, emiatt többnyire nem szenvedélybetegek, nem lopnak, nem hazudnak, nem erőszakosak. Itt a prosti az a társadalom része, senki nem fogja emiatt megbélyegezni. A családjukból sem vetik ki őket, hanem hálásak, amiért az a szerencsésebb anyagi körülményei miatt támogatja a rokonait.

Az a farang, aki meg ebből könnyűvérűnek tartja a thai nőket, az megérdemli, ha emiatt elriad. De az is, aki nem néz szét rendesen, és hagyja, hogy a nő válassza őt - vagyis inkább a pénztárcáját. Ugyanis az igazgyöngyök nem Pattayán, Phuketen a Bangla Roadon, vagy Bangkokban Patpongon, sem a Nanán hevernek az utcán. Persze azokat már nehezebb megszerezni, ezért nem is küzd érte. Fizetnek, mint a McDonalds-ban, és már viszik is. Egy elfoglalt multi-rabszolga nem ér rá "romantikázni", főleg nem egy egyhetes turista. Az ilyen azt kapja, amit vesz: a thai prosti is csak az, ami. Attól, hogy fátylat adnak rá, még nem fog szűzzé válni. Sokan még ezzel is megelégszenek, mert otthon még fele ilyet se kapnak. Pedig csak bele kéne gondolnia, hogy ha a prosti ilyen, akiben már csak nyomokban van az eredeti szépsége, akkor milyen lehet az a 98%, aki nem vehető meg pénzért?

Kedvesek, szerények, alázatosak, engedelmesek, gyerekszeretők, háziasak, hűségesek, természetesen nőiesek, férjüket nem riválisnak látják, hanem mindenben támogatják, stb. Egyesek szemében hátrány lehet a karrier-motivációjuk hiánya, de van akinek meg ez éppenhogy előny. Attól, hogy a thai nő az otthon hátterének biztosításában és férje bátorításában látja a személyes kiteljesedését, attól még lehet magas szintű szellemi partner. Mert sokan diplomásak közülük, műveltek, akár saját életpályájuk sem ritka, amit persze alárendelnek a családnak. De az ilyen nem fog egy faranggal első szóra elmenni. Ehhez erőfeszítés kell. Vagy egy tájékozott közvetítő személy, aki elvégzi helyette ezt a szűrést.

Persze ehhez olyan férj-partner is kell, aki nemcsak élvezni akarja egy ilyen házasság előnyeit, miközben mellette éli világát a bárhölgyekkel, netán az original asszonnyal odahaza. De aki komolyan gondolja, és hosszú távon gondolkozik, az egy főnyereményt találhat itt.

Eszter in Thai 2010.02.10. 05:46:37

@ndtomas, miert nem irsz egy konyvet?:-)

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.02.10. 09:46:31

@@ndtomas: Azért ez egy messze-messze idealizált thai feleségkép. :)))

Egy kérésem van mindössze, hagyjuk a bargirlöket. Szándékosan nem foglalkozom a témával a blogban, számtalan jobb fórum és szakértő akad erre a neten.

kbellfan · http://rkbc.blog.hu 2010.02.10. 11:21:03

@@ndtomas: sokmindenben egyetertek. baratnom (menyasszonyom) thai, voltam par honapot Thaifoldon lattam sokmindent. Azon mind a ketten csodalkoztunk hogy a farangok 90% igencsak csunyacska novel maszkal meg a fiatal jokepuek is. Egy ideig bereltunk egy irodat az egyik vizum ugynokseg epuleteben ahol foleg a hazas vizumot intezik. Hat lattam mindennap erdekeseket :) sztem 99%-a bargirl volt. De megertem foleg az angolok preferaljak a klasszikus ferj-feleseg szerepet es nem banjak a "vett szerelmet". Az angol nok rosszabak mint a pasik (pialas, drog etc). A melohelyen ahol most dolgozom angliaban, csak ott van 5-6 thai takarito akit mind importalt a ferj thaifoldrol. Olyan is van aki elvalt otthon es most az itteni keresetebol penzeli a csaladot otthon...

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.02.10. 12:32:30

@r0dg3cc: Ez már nekem is fejtörést okozott. Két magyarázatot találtam. Lehet, hogy annak idején nem volt olyan csúnyácska a nő, csak megfogta a farangot és nyeregben érzi magát most már. A másik a romantikus verzió: hát ilyen a szerelem :)))

Thai takarítónők - azért filippínóból több van, nem?

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.02.10. 12:36:01

Ja, és van egy harmadik lehetőség is (lásd khmer átok című posztot).

Pumpui 2010.02.10. 16:14:47

@@ndtomas: Az igen! Annyiban egyetértünk, hogy a feminizmus még kevésbé nyert teret náluk (de gyorsan változik szerintem) és "nőbbek" a thai nők mint a falangok. Viszont azt, hogy csak a bár girlök anyagiasak... A pénzhez fűződö viszonyuk más mint nálunk, mert leplezetlenül imádják, míg nálunk van ez a mondás is pl. hogy a "Pénz nem boldogít". Na, ezt magyarázd el egy thai középosztálybelinek! :-) Viszont nem feltétlenül érzem ezt negatívumnak mert tényleg képmutatás az, hogy nem fontos a pénz. Talán nem a legfontosabb. De náluk fizetni kell a jó iskoláért, az egészségügyi ellátásért és nagyjából mindenért és kb. 0 támogatást ad az állam, persze az adók is kisebbek ha egyáltalán van. De a pénzhez való hozzáállás egész kelet-Ázsiában hasonló, Kína, Japán stb. szóval ez nem thai specialitás.

oszjani 2010.02.24. 09:58:10

Sziasztok!
Bár régi az utolsó bejegyzés de a segítségeteket szeretném kérni.Mazsoláztam ezt-azt a hozzászólásokból de elég ködös nekem ez a vízum téma.
Szeretnék kint élni egész éven át, viszont a vízumot a meglátásom szerint nehéz beszerezni...
Aki tud konkrét lehetőséget kérem írja meg privat üziben.

Kössz előre is!

@ndtomas 2010.02.25. 17:09:44

@oszjani: a turista vízummal elvileg csak 6 hónapot lehet maradni egy éven belül. vagyis ha két belépéses van igényelve, akkor ez egy vízum évente, mert 2 hónapig érvényes az első határátlépés pecsétje, amit egy hónapra lehet meghosszabbítani helyben, azután egy határátlépéssel újra lehet ezt kezdeni. e vízum díja 2000 baht, + 2 hosszabbítás 2x1900. ezután elvileg egy másik országban kell tölteni min. 6 hónapot a következő vízum igényléséig, de a gyakorlatban gyakran előfordul, hogy enélkül is adnak újabbat. ha mégsem, akkor ezért nem kell meglepődni.

más lehetőségek:
- munkavállalás
- üzleti
- nyugdíjas
- diák

utóbbi egy évre 25ezerért (+ a kormánynak azt hiszem 2ezer elsőnek, aztán 3 havonta 1900) egy 180 órás nyelvtanfolyammal egy általam ajánlott suliban beszerezhető

a többi vízumról részletes info angolul itt: www.mfa.go.th/web/2637.php

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.02.25. 17:20:43

@@ndtomas: Keveredik két dolog itt szerintem. Turista vízumnál tudtommal nincs 6 hónapos várakozás. Az arra a vízumra vonatkozott, amit a nyugat-európaiak többsége a határátlépéskor símán felvehetett. Nem vízum, gyakorlatilag csak egy pecsét. Ezt korlátozták néhány éve oly módon, nem lehet akárhányszor ki-be lépegetni. Sőt, szárazföldön már csak 15 napos pecsétet kapnak. Ezért járnak sokan 2 hetente a kambodzsai határra közülük.

Nyelviskola: kerüljük az "általam ajánlott" fogalmat. Ha tudsz egy jó nyelviskolát, ami neked bejött, nyugodtan írd ide a nevét :))

Annyit tennék hozzá, hogy aki vízum miatt megy nyelviskolába, az járjon is be és tanuljon. Mert előfordult, hogy ment valaki vízumot hosszabbítani 3 hónap után, ahol az immigration officer rögtön tesztelni akarta az illető nem létező thai nyelvtudását. Majd mondta is, legközelebb így nem kap vízumot.

@ndtomas 2010.02.26. 17:28:02

@Bangkok Charlie: "Turista vízumnál tudtommal nincs 6 hónapos várakozás."
Kár, hogy a tisztviselők nem így tudják. Malajziában Penangon, Kota Bahrun, Kuala Lumpurban is ezzel az indokkal küldtek el többeket, amit különböző forrásokból jeleztek, akik közt magyarok is voltak. Laoszban lazábban kezelik, de legutóbb engem is emiatt küldtek el. Később újra próbálkoztam, akkor pedig helyi garantort kértek (egy helyi céget, aki garantálja az itt tartózkodásomat, munkavállalás, vagy üzleti vízum esetén) - de turista vízumhoz?!
Ezek után a lutri kategóriába tartozik, hogy 6 hónap tartózkodás után adnak-e új turista vízumot.

"Ha tudsz egy jó nyelviskolát, ami neked bejött, nyugodtan írd ide a nevét"
Egy európai barátomnak van itt egy nyelviskolája, amiről más ismerőseim is jelezték, hogy meg vannak vele elégedve. Tanulni ott is kell, mert van hivatalos ellenőrzés is, de nála nem csak thaiul, hanem angol tanulással is működik a dolog. Nem akarom, hogy spamelés legyen, ezért jeleztem, hogy kérésre priviben megadom az elérhetőségét.

oszjani 2010.02.27. 13:44:10

@@ndtomas: Kösz ezt a segítőkész hozzáállást!
Érdekelne az a suli, főleg ha angol tanulással is működik! :)De a thai-t is tanulom ha kell, csak legyek már ott! :D Megköszönném ha írnál elérhetőséget! Skype, mail vagy telefon!
Voltam Pesten a Thai nagykövetségen, azt az infót kaptam, hogy túristavízum váltható 3x60 napra... 2 havonta el kell hagyni az országot, de amint átlépted a határt akár vissza is fordulhatsz!
Egyszerűnek hangzik, és remélem, hogy az is!
6 hónap alatt pedig csak találok valami jó megoldást a további ott tartózkodásra! Suli vagy valami vállalkozás...

@ndtomas 2010.02.27. 13:53:24

@oszjani: két belépéses turista vízumot kérj, pár napig még ingyenes. azzal 2 hónapig maradhatsz, aztán 1 hónapra itt meghosszabbíthatod 1900 baht-ért a helyi Immigration Buroe-ban. több részlet fent. azután tényleg csak el kell hagyni az országot, egyből jöhetsz vissza ugyanennyi időre. Bankokból Poipetig (Kambo határ) csak 50 baht a fapados vonat, de az szó szerint az. milyen e-mailre küldhetem a suli elérhetőségét?

oszjani 2010.02.27. 18:23:39

@@ndtomas: ide jöhet: oszjani@indamail.hu
Kösz
Skype-od van?

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.03.01. 13:16:16

@@ndtomas: Érdekes fejlemény, nem jó hír, bár biztos hasznos infó sokaknak. Visszanéztem a vízum híreket, amit néhány éve bevezettek az nem is 6 hónap volt, hanem csak 90 nap. Vízum ügyben a thai követségek nem egyenszilárdságúak, ez régóta tudott. Thaiföld környéki országokban például nem állítanak ki több belépéses turista vízumot régóta, talán Laosz a kivétel, de nem veszek rá mérget. Talán egy éve terjedhet a vízum fórumokban, hogy a többi helyen meg 2 turista vízum után azt mondják, a következőért menj haza a saját országod nagykövetségére. Hat hónapos szünetről még nem hallottam, de lehet hogy van ilyen, ügyintézőtől, helytől és napi kedvtől is függhet gondolom, sajnos.

oszjani 2010.03.01. 13:32:39

@@ndtomas: Köszi szépen!
Angolul szeretnék tanulni, mert angol tudásom nem sok.... Angolul kell megírnom a levelet, ami persze megoldható az ismert fordítóprogik segítségével, bár nem lesz egyszerű... Bíztam benne, hogy nyomják Magyarul...:D Na de nekiesek a levélnek:)

@ndtomas 2010.03.01. 18:48:11

@Bangkok Charlie: a hat hónap szünet abból fakadhat, hogy a nemzetközi standard az adórezidens státuszra egy adott évben összesen 183 nap tartózkodás alapozza meg. ezzel kívánják megakadályozni, hogy ne váljon a magánszemélyek számára adóelkerülési célú célponttá az ország. vagy legalábbis ne nyíltan :)

azt nem értem, hogy mi abban a ráció, hogy eltörlik a vízumdíjat egy időre, hogy jöjjön minél több turista, másik rendelkezéssel pedig éppen ezt akadályozzák? mi az, hogy menj haza vízumért? nekik nem mindegy, hogy ki hol veszi fel? így senki nem fog hazamenni euba, amcsiba, hanem átmegy másik ázsiai országba arra az időre.

3 éves üzleti vízumról van infod? az tényleg csak az állampolgárság helyén kérhető?

@ndtomas 2010.03.01. 18:54:55

@oszjani: szívesen, de nem kell emiatt követned a neten :) ha érdekel vmi, kérdezd, de vegyél le a listádról, köszi!

nem kell litánia, meg kacifántos szavak, félszóból megértenek, ezek fognak tanítani, vágod! méghogy "nyomják magyarul" :D arra itt nem lesz szükséged. üdv a világban!

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.03.02. 17:26:46

@@ndtomas: Nem sokat tudok a 3 éves vízumról. Olyan embert/ről nem láttam/hallottam, akinek ilyen lenne.

A másik témára magyarázat. Aki több mint hat hónapot akar maradni az már nem turista. Ezért a törekvés a thai állam részéről, hogy aki maradni akar, az csináltasson hosszútávú vízumot.

@ndtomas 2010.03.02. 23:35:52

@Bangkok Charlie: "Olyan embert/ről nem láttam/hallottam, akinek ilyen lenne."

akkor az én leszek ;)
süti beállítások módosítása