Választási kampányfinis
2011. július 01. írta: Bangkok Charlie

Választási kampányfinis

Alkohol-, Facebook és Twitter-tilalommal párosított választási hétvége következik Thaiföldön, vasárnap éjfélig hivatalosan tilos alkoholt árusítani, valamint a neten kampányolni,. Előrehozott parlamenti választást tartanak, amelyen a nagy kérdés talán nem is az, hogy melyik párt fog nyerni, hanem hogy ki fog kormányozni újabb négy évig. Kicsit zavaros volna Bangkok Charlie fogalmazása? Nem, kérem szépen, egyáltalán nem az, aki nem érti a fenti mondatot, az nem találkozott még a thai logikával.


Temptations 1
Campaign Fever in Bangkok

A thaiföldi politikai porondon jól ismert arcok feszülnek ismét egymásnak. A kék sarokban a Demokrata Párt, az egyik legrégebbi alakulat, konzervatív, hagyományokhoz ragaszkodó, kihangsúlyozottan royalista párt, támogatói javarészt a thai elit és a középosztály, mondjuk így felső-közép (bázis: Bangkok, illetve Dél-Thaiföld), listavezetője Abhisit Vejjajiva, az Angliában született és Oxfordban diplomázott jelenlegi thai miniszterelnök.

Campaign Fever in Bangkok

Campaign Fever in Bangkok

A piros sarokban a Pheu Thai (magyarul: Thaiokért), alig három éve alakított párt, egy dolog a fontos és ezt mindenki tudja róla: ez a Thaksin párt. Ahogyan a korábbi Thai Rak Thai és a People Power Party is az volt. A Thaksin pártot nehéz volna ideológiához kötni, populista alakulat, támogatói pedig a szegények, szilárd bázisa Észak- és Észak-Kelet Thaiföld, vagyis az Isaan országrész. Amit még tudni kell  Thaksin pártokról: 2001 óta minden általános választást jelentős fölénnyel nyertek, s mindkét elődpártot bírósági úton választási csalás és egyéb vádak miatt feloszlatták. Thaksin Shinawatra miniszterelnököt 2006-ban, amíg külföldön járt a thai hadsereg megpuccsolta, később pedig a thai bíróság el is ítélte, jó pár esztendőre. Azóta száműzetésben él és onnan szervezi a mozgalmat. Ja, és a legfontosabb, a Pheu Thai listavezetőjét úgy hívják most, hogy Yingluck Shinawatra, az egykori miniszterelnök legfiatalabb húga. Egy olyan ember a családból, akinek eddig a politikához nem volt köze, így emiatt el sem ítélték, el sem tiltották tőle. Nem olyan ritkaság ez, jelenleg vagy 200 különféle szintű politikai vezető tölti az 5 éves eltiltást, ezért szoktak Thaiföldön a kormányba gyakran ismert nevek, de ismeretlen arcok kerülni – a korábbi politikusok feleségei, testvérei.

A legfrisebb közvéleménykutatások szerint ismét Thaksin párt fog nyerni, lehet, hogy még kormányt is tudnak alakítani, ám meglehetősen nagy felelőtlenség volna mérget venni arra, hogy vígan kitöltik a négy éves ciklust. A thai politikai porondon ugyanis van még néhány, igen jól ismert résztvevő, akik már korábban is kimutatták, hogy nem nagyon szívlelik a Thaksin pártokat. Hogy nagyon messzire ne menjünk, itt van például a thai hadsereg nemrégiben kinevezett főparancsnoka, aki azzal várt ismertté, hogy ő volt a tavalyi piros inges tüntetés leverésének karmestere. Ez ugye nem túl biztató ómen. A keményvonalas és egyáltalán nem visszafogottan nyilatkozó tábornok már a választási kampány során is tett érdekes megjegyzéseket. Egyrészt közölte, hogy majd akkor lesz hajlandó találkozni Yingluck Shinawatrával, ha megnyerte a választásokat, másrészt néhány nyilatkozatban figyelmeztette a thaiokat, hogy jól gondolják meg, kire is szavaznak. Ennek is köszönhető, hogy elindultak a pletykák és a találgatások, hogy Thaksin párti győzelmet esetleg katonai puccs követné.

De nincs arra szükség Thaiföldön, hogy hadsereg lépjen, mert a 2006-os puccsot követően 2008-ban katonai közreműködés nélkül, bírósági úton hatástalanították a Thaksin pártot. A thai választási rendszer sajátossága ugyanis, hogy a választásokat követően fél-egy évvel később hozhatnak olyan bírósági ítéletet, ami alapvetően befolyásolhatja a végeredményt – feloszlatják a pártot eltiltják a közélettől a tisztségviselőit.

A katonaság mellett szintén régi ismerősök a sárga ingesek, a PAD (People's Alliance for Democracy), akik a maratoni Thaksin-ellenes tüntetésről és a reptérfoglalásról híresültek el a világban. Már javában élesítik ők is a megafonjaikat, biztosan nem hagyják szó nélkül a piros inges győzelmet, a legfőbb rémálmuk pedig az volna, ha Thaksin amnesztiát kapna és büntetlenül visszatérhetne. Korábban bősz Demokrata Párt támogatónak számított a sárga inges mozgalom, azonban az utóbbi években a Kambodzsa és a Preah Vihear templom ügye miatt legalább olyan dühödten támadják Abhisit Vejjajivát, mint a piros ingesek. Így elég meglepő kampány indítottak, Bangkok utcáit ellepték a sárga, különféle öltönybe bújtatott állatokat ábrázoló plakátok – alattuk pedig a felirat: Ne szavazz senkire! Ne engedjünk állatokat a parlamentbe!

Campaign Fever in Bangkok

Campaign Fever in Bangkok

Az igazi színfolt azonban Bangkok Charlie szerint Chuwit Kamolvisit, az egykori masszázspalota császár, aki Rak Prathet Thai (kb. Szeretni Thaiföldet) néven alapított pártot. A listán mindössze 10 év szerepel és Chuwit az egyetlen listavezető, aki egyáltalán nem szeretne miniszterelnök lenni, hanem kifejezetten ellenzéki szerepre készül. Dühös plakátokon és sajtótájékoztatókon ostorozza a kormányzatot és a korrupciót, azt ígéri, ha bejut, akkor minden nap személyesen fogja járni a hivatalokat és kíméletlenül küzd a visszaélések ellen. Chuwit nem szokott a levegőbe beszélni, a közelmúltban személyesen vett elégtételt egy szerinte pimasz tévés műsorvezetőn – a stúdióban, a lámpák leoltása után nekiesett ököllel és könyékkel -, de a Sukhumvit úton se sokat vacakolt, amikor a telkéről nem bírta kipaterolni az árusokat néhány esztendeje, akkor furcsa módon ledózeroltak mindent. Szóval, biztosan érdekes lenne, ahogy Chuwit pitbull módjára beszabadulna a minisztériumokba, a hasonlat nem véletlen, ő szokta saját magát pitbullnak nevezni, az egyik plakátján is a kedvenc kutyájával pózol. Bár ennél a plakátnál kétségtelenül érdekesebb, ahol egy meglehetősen mogorva kislányt tart a kezében, a felirat szerint pedig a politikusok is olyanok, mint a pelenka, minél sűrűbben cserélik, annál jobb. Ha jól számolom, ez eddig a negyedik alkalom, hogy Chuwit választáson indul, a meglepő, hogy sok újságcikk szerint még esélye is lehet. Sokan ugyanis tisztában vannak vele, hogy Chuwit egy vicc, de annyira megcsömörlöttek a régi és lejáratott pártoktól, hogy szerintük ezeknél még ez a rossz vicc is jobb volna.
Campaign Fever in Bangkok

Temptations 2

Campaign Fever in Bangkok

Campaign Fever in Bangkok


Pihentetőnek a rendhagyó plakátgalériát ajánlom, ritkán látni ilyennek Bangkokot. Kizárólag csak a választásokat megelőző hetekben, de akkor aztán tényleg mindent elborítanak a plakátok, járdáról lelépni közülük életveszélyes, mert lazán elüthet bennünket egy taxi, aki nem veszi észre bennünket a sok plakátarc között. Szimpatikus vonása a thai kampányoknak, hogy szigorúan mobil táblákat használnak, nem ragasztanak és festenek össze mindent. Az urnákat vasárnap délután 3-kor zárják és a legmeglepőbb dolog, hogy hétfőre a plakátok nagy részét már be is szedik villámgyorsan. Igaz, nem mindig a kihelyező cégek. Ahogy az egyik piros inges szavazó fogalmazott az egyik napilapban, neki nagyon tetszenek az új Yingluck Shinawatra plakátok, már tervezi is, hogy legalább 20 darabot begyűjt belőlük, mert annyi kell a tetőhöz a sufnijára.

*

Egy újdonság: Facebook.com/BangkokCharlie. Ha valaki friss híreket, többet és jobbat szeretne, nem elég a blog, akkor erősen javasolt a like-olás. Lehet ott is kommentelni, reagálni, sőt, képeket, beszámolókat is küldeni akár. Figyelem: a Facebook új rendszere miatt érdemes vagy a legfrissebb hírek fület nézni, vagy aktívan kommentelni/like-olni a bejegyzéseket, különben nem fognak látszani a legfrissebb hírek.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása