Itt a kenőpénztérkép!
2013. augusztus 28. írta: Bangkok Charlie

Itt a kenőpénztérkép!

Alig néhány napja indult el a Bribespot.com thai aloldala, de úgy tűnik, jó helyet választottak az üzemeltetők. Máris átvezette a vezetést Thaiföld, több mint 100 bejelentés érkezett, pedig úgy igazából be sem indult a mozgás. A nemzetközi oldal 2007 júniusában indult Észtországból, neten és mobiltelefon keresztül lehet anonim módon bejelenteni, hogy hol és milyen hatóságok kértek és fogadtak el kenőpénzt. A bejelentést itt lehet megtenni, meg kell adni a helyszínt, rövid leírást az esetről, valamint hogy mekkora összegről volt szó. Ki lehet választani a kategóriáknál, hogy milyen hatóságnál történt az eset – messze vezetnek a rendőrök a kenőpénzeknél eddig. Egy szabály van: a bejelentő anonim, de a leírásban sem szabad neveket használni.

 bribespot.jpg

Thaiföldi bejelentések többsége eddig angol nyelven érkezett és természetesen a rendőrökről szólnak. Bár a mindenkori kormányzat állandó kampányokat folytat a korrupció ellen, a megvesztegetés és a kenőpénz a thai mindennapi élet része. Mondjuk maga a rendszer is erősen támogatja, mert ez úgy néz ki, hogy megállít a rendőr az utcán, mondjuk bukósisak nélküli vezetésért. Vétség ez, nem kérdés, a vezető sem vitatja. Viszont a hivatalos eljárás, hogy a rendőr ad egy csekket, ezzel be kell ballagni vagy motoros taxival menni a legközelebbi rendőrkapitányságra – a moci addig ott marad a rendőr mellett leállítva -, ott pedig befizetni a hivatalos összeget, mondjuk 400 bahtot. Aztán vissza és lehet motorozni tovább. Nem hivatalosan pedig mindez úgy történik, hogy a rendőr megállít és közli, 200 baht, zsebbe, aztán lehet továbbmenni. Naná, hogy mindenki ezt választja.

Egy kivétel szokott lenni, amikor nagyobb razzia van, kiáll az út mellé 6-7 rendőr és felállítanak egy kis asztalt is, na ott a hivatalos befizetéseket lehet rendezni gyorsan és papír ellenében.

A rendőrök a kenőpénz rendszerét egyébként tökéletesre fejlesztették, ugyanis nemcsak az út szélén szedik a pénzeket az autósoktól és motorosoktól, de a bizony éttermektől, bároktól és hétköznapi boltoktól, vállalkozásoktól is begyűjtik a védelmi pénzt. Hivatalosan Bangkokban be kell zárni minden szórakozóhelynek éjjel 1 órakor, ezzel szemben a Sukhumvit út eleje tele van útmenti bárokkal, éttermekkel – mind fizetnek a rendőröknek. Néhány napja volt egy hír, amikor büszkén bejelentették a rendőrök: Pattaya maffiamentes övezet. Erre az egyszeri thaiföldi olvasó csak hangosan felröhögött, már hogy volna az, feloszlatták a helyi rendőrséget?

Félreértés ne essék, ezek a sorokat senki se olvassa valamiféle panaszként vagy negatív szenzációként. A thai mindennapi életről beszélünk, a thaiok számára semmi meglepő nincs a rendszerben. Sőt, a rendőri állások éppen ezért annyira kapósak, hogy bekerülni a testületbe is gyakran csak korrupcióval lehet, több 10.000 ezer bahtokat kell fizetni a megfelelő személynek. Ez nem pletyka, tavalyi botrány volt, ahol az egyik toborzó csapat bukott le, akik súlyos pénzekért árulták a rendőri vizsgákat. Utána pedig ha valaki felöltheti a szűkített barna egyenruhát, ezt az összeget vissza is kell szépen termelni.

De nézzük inkább az oldalt, néhány megjegyzést, hátha tanulhat belőle az egyszeri turista, hogy ne kelljen némi adománnyal hozzájárulni a szegény rendőrök családi kasszájához.

„Megállított a rendőr, mert szabálytalanul kanyarodtam a Sukhumvit úton. A rendőr 500 bahtot kért, ám ez 1000 bahtra emelkedett, amikor jól láthatóan elővettem az 500 bahtot. Szóval 500 baht volt az alap büntetés, 500 baht pedig a tanulópénz azért, hogy miként kell diszkrét módon átadni a kenőpénzt.”

 Bangkok Charlie kommentárja: lásd a mellékelt fotót, thai fórumokon bemutatták, hogyan kell szakszerűen fizetni a rendőrnek.

 jogsi_1.jpg

„Agresszív rendőr kiütötte a kezemből az iPhone-t, amikor le akartak fényképezni. Végül 200 bahtért engedett tovább”

„A vámosok 10.000 baht-ot kértek a postán külföldről rendelt okostelefonért. Az indok: nincs hivatalos engedélye ennek a telefonnak a thai hivataltól”

„Minden bártulajdonosnak 2000 baht védelmi pénzt kell fizetnie” – Chaweng Beach, Koh Samui

Bangkok Charlie kommentárja: valószínűleg csak a kis helyekre vonatkozik, Bangkokban és nagyobb helyeken a tarifák magasabbak.

„Megállított és agresszív módon megmotozott a rendőr Bangkokban délután, munkába menet. Nem találtak semmit nálunk, csak egy USB memóriát, viszont megvádoltak azzal, hogy drog dílerek vagyunk és ATM-eket törünk fel. A rendőrségre vittek 50.000 bahtot akartak, hogy szabadon engedjenek, egy rendőrségi kapcsolatokkal rendelkező barátunk lealkudta 20.000 bahtra”.

Bangkok Charlie kommentárja: Ez azért túlzás, a sztori büdös, ha nincs alapos gyanú, nem történik ilyek. Ha ártatlan az ember, akkor követséghez és ügyvédhez érdemes fordulni.    

„A rendőr megállított, rögtön mondta: 400 baht csekkel, 200 baht csekk nélkül” – Chiang Mai

Bangkok Charlie kommentárja: Semmi különös, rutin eljárás.

„Megállított a rendőr, mert eldobtam Bangkokban a cigarettát. Az utcán álló kis bódéhoz vitt, ahol közölte 2000 baht a büntetés. Amikor mondtam, hogy az rengeteg pénz, rögtön engedett egy ezrest. Elkezdtem számolni a pénzem, 800 baht volt nálam, végül megelégedett 500 bahttal, papírt nem kaptam.”

Bangkok Charlie kommentárja: Nem rendőrök, közterületfelügyelők, de vigyázni kell, mert turisták által látogatott helyeken vadásznak a cigarettát eldobókra, szemetelőkre, a hivatalosa tarifa pedig valóban 2000 baht. Később majd lesz erről önálló poszt, fotókkal.

„Határőr a hivatalban 350.000 bahtért ajánlott nekem thai állampolgárságot” – Surat Thani

Bangkok Charlie kommentárja: Ez egy jutányos ár, de csak mese habbal. :)

„5000 bahtot kértek a hivatalban a vízumhosszabbításért, a hivatalos ár 1900 baht” – Surat Thani

Olvasói kommentár: "Koh Samuin gyakori a korrupció, beadod a vízumhosszabbítási kérelmet 1900 bahtért, majd 2-3 nappal a vízum lejárata előtt szólnak, van valami probléma, de 5000 bahtért megoldják. A pénzt a dohányzó részen veszik át, mert ott nincs kamera”.

A Bribespot oldalán nemcsak külföldiek írnak az eseteikről, de felbukkannak természetesen a thaiok is. Itt már jóval komolyabb sztorik is vannak, építési engedélyek 100.000 bahtért például. Érdemes lesz az oldalra később visszanézni, hogyan gyarapodnak a bejelentések és szaporodnak a megjelölt helyek a térképen.

Apropó, lehet, hogy érdemes volna az oldal magyar verzióját is elkészíteni?

*

Érdemes a Bangkok Charlie Facebook oldalra feliratkozni, vagy a Twitter folyamot követni, mert ott szerepelnek mindig a legfrissebb hírek, röviden.

 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.08.28. 14:05:40

hiánypótló, egyszerűen hiánypótló...

videki gyerek 2013.08.28. 14:05:40

Persze nalunk nincs ilyen terkep. A rohadt kormany inkabb ezzel foglalkozna, hogy egyszeri ember tudja mikor hol mennyit kell adni.

Kara kán · http://karakan.blog.hu 2013.08.28. 14:05:40

Igen, legyen magyar változat is!
Nem szabad, hogy a bűnözők nyugodtan érezzék magukat bárhol és bármikor is.

vladimir0370 2013.09.29. 15:31:22

a magyar valtozat az remek otlet!
nagybatyam utepito cegnel dolgozott 2007-ig. mondta, hogy az allami megrendelesek elnyeresenek alapfeltetele volt a palyazott munka ertekenek a 20%-a. marmint hogy annyit kellet zsebbe visszafizetni. utepitesrol leven szo milliardokrol beszelunk.
miert is kerul magyarorszagon az autopalyaepites ketszer annyiba, mint svajcban, ahol csak alagut es viadukt van?
süti beállítások módosítása