Katonai puccs, már megint
2014. május 23. írta: Bangkok Charlie

Katonai puccs, már megint

Thaiföld történelméhez úgy hozzátartozik a katonai puccs, mint a som tam árus a bangkoki utcákon. Éppen ezért itt viszonylag keveseket lepett, meg, amikor május 22-én, szerdán 5 órakor megjelent a televízióban Prayuth Chan-ocha, a thai hadsereg főparancsnoka és bejelentette: „"A törvény és a rend érdekében átvesszük a hatalmat. Kérem, őrizzék meg nyugalmukat, és folytassák szokásos napi tevékenységüket". A tábornok mellett ott ült az összes fegyvernem – légierő, haditengerészet, gyalogság – parancsnoka, valamint a rendőrség vezetője, jelezve az összes fegyveres erő egységét. Puccs esetén ez így szokás, Bangkok Charlie is jól tudja ezt, ez már a második puccs, amint Thaiföldön élőben a tévében nézhet, ez előzőt 2006-ban követte el az akkori hadsereg főparancsnok, aki azóta egyébként visszavonult és tavaly még a parlament tagja is volt, egy muzulmán párt képviseletében. A puccsal együtt jár, hogy felfüggesztik az alkotmányt, egészen ironikus, hogy a katonák most azt a nem túl demokratikus alkotmányt tették el a fiókba, amit a 2006-os puccsot elkövető tábornokok eszkábáltak össze. Thaiföldön 1932-ben váltotta fel az abszolút monarchiát az alkotmányos monarchia, azóta összesen 19 puccskísérletet jegyzett fel a történelem, ebből 12 volt sikeres. Az alkotmányt egyébként azért kell felfüggeszteni, mert utána írnak egy másikat, amiben a puccsistáknak sértetlenséget garantálnak.

 coup_2014_570px.jpg

A mostani katonai hatalomátvétel nem volt váratlan, régóta a levegőben lógott. Majd hat hónapja tartanak a kormányellenes tüntetések Thaiföldön, s eddig semmiféle előrelépés nem történt. Folyamatosan kint voltak az utcákon a tüntetők – márciustól május közepéig viszonylag keveset hallottunk róluk, mert beköltöztek a Lumphini Parkba -, sikeresen akadályozták meg az időközi választást, az Alkotmánybíróság közelmúltbéli ítéletével megtizedelte az ügyvezető kormányt, amelynek tagjai természetesen nem akarnak lemondani, hiába kérték ezt a felvonulók. Az elmúlt hetekben pedig a parlament még létező felsőháza, a Szenátus pedig azon dolgozott, miként tudná leváltani az ügyvezető kormányt és egy ideiglenes miniszterelnököt és kormányt kinevezni. Közben az utcákon rendszeresek voltak a támadások éjszakánként a kormányellenes tüntetők táborai körül. A hadsereget vezető tábornok számára a múlt hét csütörtökön telt be a pohár, amikor a Demokrácia Emlékműnél tüntetőkre rálőttek és gránátot is dobtak, a támadásnak 3 halottja és 22 sebesültje volt. Ezután fakadt ki szokatlanul erősen a tábornok, hogy a hadsereg teljes erővel fel fog lépni. Kedden ki is hirdette önhatalmúlag a statáriumot, ekkor még azt mondva, az alkotmány él, ez nem puccs. Persze Thaiföldön kívül és belül mindenki azt találgatta, hogy akkor ez gyakorlatilag micsoda, a katonaság utasítgat, a kormányzat nem tud semmiről, ez bizony eléggé puccszagú dolog. A tüntetők is felemásan fogadták, a Ratchadamnoen út környékén táborozó kormányellenes csoport látszólag örült a katonaság fellépésének, de amikor kedd este a körbenéztem arra, akkor tapintható volt a feszültség, az őrök tiltakoztak a fotók ellen, belül is feszültek és barátságtalanok voltak a tüntetők. A kormányt támogató piros ingesek Bangkokon kívül táboroztak, vezetőjük először üdvözölte a statáriumot, remélve ezzel a kormány megmarad, viszont eltávolítják az utcáról a katonák a kormányellenes tüntetőket.

A statárium alatt a hadsereg tábornoka már jelezte, célja a rend helyreállítása, illetve megtalálni a kiutat a jelenlegi patthelyzetből, ezért sok oldali megbeszélést kezdeményezett. Sikeresen egy asztalhoz ültette a hadsereg a kormánypárti és az ellenzéki tüntetők vezetőit, a két nagy párt, a Szenátus és a Választási Bizottság képviselőit. Az első közlemények szerint az ügyvezető kormányt meg sem hívták, végül az utolsó pillanatban kapott meghívót a kormány, ám az ügyvezető miniszterelnök nem vett részt a tárgyaláson, öt miniszterét küldte. Az első találkozó szerda délután volt, eredménytelen természetesen, az álláspontok nem közeledtek, sőt, utána a Választási Bizottság vezetője arról beszélt, új választások 1-2 év múlva lehetnek. Talán. Prayuth Chan-ocha tábornok is mondott olyat, hogy ha nem garantálható a választások biztonsága, akkor inkább hagyni kéne. Egyelőre. A tárgyalást a katonaság csak szervezte egyébként, felügyelték, ők nem tettek semmiféle ajánlatot.

A nagy kerekasztal második ülése csütörtökön délután volt. Ezen másfél órai eredménytelen vita folyt, a kormány tagjai közölték nem mondanak le, a kormányt támogató tüntetőkkel együtt választást követeltek, az ellenzéki párt és a kormányellenes tüntetők vezetői pedig szintén fújták a magukét, ideiglenes, kijelölt miniszterelnököt akarnak, reformot és majd ezután választást. Lefordítom mit jelent a reform: Thaksin-barát kormány ne alakulhasson. A másfél órás vita végén Prayuth Chan-ocha tábornok elvesztette a türelmét, közölte, hogy ha az urak nem tudnak megegyezni, akkor a hadsereg magához ragadja a hatalmat. „Mindenki maradjon itt ülve” – közölte, majd távozott az ülésről és megtette azt a bizonyos tévés bejelentést a puccsról. Közben a tárgyalóterembe besorakoztak a katonák, a Szenátust és a Választási Bizottságot képviselők kivételével mindenkit őrizetbe vettek és elszállítottak őket egy katonai bázisra. Csak egy apróság: a gyűlés előtt közölték minden résztvevővel, ne hozzanak telefont, mert nem szeretnék, ha képek szivárognának ki a megbeszélésről.

 

Természetesen a tárgyalótermen kívül is zajlottak az események, katonák körbevették a két nagy tüntetési bázist és elkezdték feloszlatni a tüntetést. A piros ingeseknél ez kicsit morcosabban ment, levegőbe adott figyelmeztető lövések keretében rohanták le a tábort – de nem volt ellenállás, ahogy az alábbi videón is látható -, a kormányt támogató sárga ingeseknél még erre sem volt szükség.

 coup_TV_570px.jpg

A tábornok tévés beszédében azt mondta, nincs itt semmi látnivaló, kérem mindenki folytassa a tevékenységét. Kicsit nehézzé vált ez azért, mert az új katonai tanács egyik első intézkedése volt, hogy kijárási tilalmat vezetett be, egész Thaiföldre. Délután 6 órakor olvasták be a közleményt, hogy este 10 és reggel 5 között kijárási tilalom van érvényben, mindenki tartsa be. Ja, természetesen az összes tévécsatornát kikapcsolták délután 5 órakor, még a zenetévéket, filmcsatornákat, külföldi adókat is, még péntek délben is csak egyetlen képet látni a képernyőkön, közben hazafias dalok szólnak, az adást időnként megszakítják, amikor a hadsereg szóvivője 1-1 közleményt olvas be. Ezek arról szólnak például, hogy mindenki tartózkodjon a neten a puccsal kapcsolatos felforgató tevékenységtől, vagy beolvassák a korábbi Thaksin kormány tagjainak nevét, hogy jelentkezzenek a hadsereg főparancsnokságán.

A kijárási tilalom bevezetése hallatán Bangkok Charlie ráncolta a homlokát, mert már előre eltervezte, körbenéz a helyszíneken, katonákat és tankokat fotóz. De erre nem sok idő maradt, este 10-re vissza kell érni, míg Bangkokot körbemotorozni még dugómentes időben is beletelik vagy 2 órába. Hát még most, ugyanis a kijárási tilalom miatt Bangkok történetének egyik legnagyobb dugóját produkálta, mindenki kétségbe esetten próbált hazaérni, a nagy plázák bezárták 8 órakor. Állt szinte az összes út, hatalmas kocsisorok mindenfele. A Sukhumvit út belvárosi részén pedig az év seggfejségi díját is begyűjtötte néhány rendőr. A járdán kerülni próbáló motorosokat büntették – szedték zsebbe a pénzt -, ráadásul ez az egyik autópálya felhajtó alatt volt, ahol gyalogosok nincsenek is. Mindenesetre tökéletesen beleillik a nagy képbe, Thaiföld egyik jelképe a korrupt és hasznavehetetlen rendőr. Disclaimer: engem nem büntettek meg, csak a látvány bosszantott.

Egyébként az első észrevétel a belvárosban, hogy sehol sincsenek katonák, rendőröket is alig-alig látni. Ez ugye egy puccs esetében szokatlan, főleg ha a magyar sajtóból tájékozódik az ember, mely szerint két napja, a statárium kihirdetésekor megszállta meg körülzárta Bangkokot a hadsereg. Ehhez képest nem, ha valaki katonát akart fotózni, nagyon keresnie kellett.

 IMG_3830-2.jpg

IMG_3834.jpg

IMG_3844-2.jpg

A kormányzati negyed környékén egyébként megszűnt a dugó, a kormányellenes tüntetők tábora körül nagy volt a csend és a sötétség, óvatosan motoroztam körbe, a korábbi barikádok álltak még, viszont a néhány napja ott álló, eléggé morcos őrök eltűntek. Katonák nem voltak ezen a környéken. Aztán néhány távolabbi bejáratnál kiderült, a tüntetők csomagolnak és hazamennek inkább. Az egyik gyülekező hely az Ananta Samakorn trónterem előtti hatalmas téren volt, a V. Rama szobor lábánál. A katonaság felügyelete alatt több százan várták itt a buszokat. A korábbi tapasztalattal ellentétben egyáltalán nem voltak letörtek; fáradtak voltak, de nem szomorúak. Még egy utolsó nagy zászlólengetés is belefért, bár kicsit aggasztó volt, hogy „Viszlát nemsokára, jövünk újra!” köszönéssel búcsúztak. A hangulat békés, a korábbi puccs alkalmával sikerült páncélosokat fotózni ezen a helyen, de ezúttal mindössze néhány dzsippel érkeztek a katonák.

IMG_3852.jpg

 IMG_3862.jpg

IMG_3918.jpg

IMG_3931.jpg

IMG_3903.jpg

 

Természetesen az éjjeli őrjárat nem lehet teljes a Khao San Road nélkül. Itt fél 10-kor a kijárási tilalom előtt nem sokkal már javában pakoltak az árusok összefele, a turisták pedig leginkább csodálkoztak. Egy holland srác mondta, a tourist police tagjai szóban tájékoztattak mindenkit a kijárási tilalomról. De arról hallott, hogy hátul 1-2 kisebb bár nyitva lesz. Ha nem, akkor legfeljebb korán fog aludni, holnap úgyis megy tovább Kínába Thaiföldről. Egyébként az utazók kivételnek számítanak a kijárási tilalom alatt, reptérre és reptérről mehetnek a taxik. A hangulat kifejezetten békés, áll ugyan két katona az utca végén, kemény feladatot végeznek, mert a turisták 5 percenként megkérdik, lehet-e fotózni, majd beállnak melléjük pózolni.

 IMG_3943.jpg

IMG_3949_1.jpg

IMG_3953.jpg

Visszafele motorozva már elég reménytelennek éreztem ezt a kijárási tilalom dolgot, a Sukhumviton akkora dugó volt tíz előtt, hogy tuti, több ezer ember fogja itt megsérteni a katonai parancsot. A híres szórakozónegyedek viszont csendesek voltak, bezárt a Nana Plaza és a Soi Cowboy. Meg ahogy látni lehet az alábbi képekből, vidéken is rendesen betartatták a kijárási tilalmat, kongott a Walking Street Pattayán és a phuketi Patongon a Bangla Road is elnéptelenedett.

 Victory_Monument_Bangkok.jpg

Bangkok - Victory Monument

Soi_Cowboy.jpg

Bangkok - Soi Cowboy

walking_street_Pattaya.jpg

Pattaya - Walking Street

Patong_Phuket.jpg

Phuket - Patong

Khao_San_Road.jpg

Bangkok - Khao San Road

Végül kemény küzdelem után 10 előtt 5 perccel majdnem hazaértem, a környék egyáltalán nem volt néptelen, sokan voltak az utcákon, bár hihetetlen látványt nyújtottak a bezárt 7 Eleven boltok (nincs lakat, rács, ezért a személyzet bent alszik, az ablakot pedig újságpapírokkal ragasztották tele). Feltámadt bennem is a civil kurázsi. A közelben lévő fodrászat még nyitva, be is vágódtam. A srác pont olyan rémült képet vágott, amit csak egy meleg fodrász tud produkálni. Kérdeztem merre lakik. Messzebb. Mondom, akkor már úgyse érne haza a tilalom előtt. Nem mindegy, hogy 15 percet vagy 45-öt késik?

***

Érdemes a Bangkok Charlie Facebook oldalra feliratkozni, vagy a Twitter folyamot követni, mert ott szerepelnek mindig a legfrissebb hírek, röviden

 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Gigacsabika 2014.05.23. 20:32:18

Rejto a kanyarba nincs...ezen rohhogok fel oraja :)))))))))))) : "Feltámadt bennem is a civil kurázsi. A közelben lévő fodrászat még nyitva, be is vágódtam. A srác pont olyan rémült képet vágott, amit csak egy meleg fodrász tud produkálni. Kérdeztem merre lakik. Messzebb. Mondom, akkor már úgyse érne haza a tilalom előtt. Nem mindegy, hogy 15 percet vagy 45-öt késik?"

2014.05.24. 10:03:23

Itt egy puccs olyan természetes jelenség, mint az olaszoknál egy kormányválság. Ki hogy vezeti le a feszültséget.
Gondolom nem kevés a külföldi tőke Thaiföldön, amit különböző háttéralkuknak magfelelően a hadsereg biztosít. Amennyiben a politikusok átlépnek egy határt, akkor jönnek a katonák és szétcsapnak köztük. Úgy néz ki, ez ott működik.
Legalábbis jó messziről nézve ez látszik. Az teljes igazság gondolom árnyaltabb.
süti beállítások módosítása