Plázaláz Bangkokban
2010. szeptember 29. írta: Bangkok Charlie

Plázaláz Bangkokban

Amióta május végén a kormány katonai erővel feloszlatta a piros inges tüntetést és a zavargásokban lángba borult a belváros jelentős része, a Rachaprasong környéke meghalt egy kicsit. A felgyújtott Big C és a CentralWord plázát építési palánkok vették körbe, a tér fölé magasodó óriáskivetítő is némán és sötéten bámulta a leginkább csak a buszmegállóban várakozó embereket. Korábban a CentralWord előtti tér népszerű találkozási pont volt, a hatalmas placcot pedig időre időre különféle rendezvények foglalták el – sörfesztivál, divatbemutató vagy éppen az újévi nagy visszaszámlálás.

Folyamatosan ígérték a CentralWord gazdái, hogy amint tudják, újra megnyitják a gigaplázát, mely korábban a méretei alapján bent volt a világ top 10-ében is. Az iSetan nevű áruházi részt meg is nyitották viszonylag gyorsan, ez ugyanis a tűzzel átellenes oldalon volt. Szeptember 28-ra hirdették meg az ünnepélyes nagy megnyitót, ekkora a menedzsment a CentralWord 80 %-át tervezte megnyitni – a tűzben leginkább sérült ZEN tornyot és környékét egy év múlva szeretnék befejezni.

Megfordultam időnként a környéken, így először csodálkoztam a szeptember végi időponton, mert kívülről azért nem tűnt úgy, hogy ez menni fog. Végül egyetlen nappal a megnyitó előtt körbesétáltam, akkor készítettem az alábbi képeket. A dugó a régi szép napokat idézi máris. A ZEN torony előtt hatalmas paravánok takarják még mindig a felújítást. A palánkok azért nem üresek, ügyes marketingesek körbegraffitizték. Így itt van a HOPE, azaz a remény szó, rengeteg verzióban. De legalább ennyire karakteres az „EVERYTHING WILL BE OK” felirat. Csupa nagybetűkkel, hatszor egymás után. A mantra.


 

A másik oldalon viszont már a sátrakat állították össze a megnyitóra, illetve vadonatúj CentralWord feliratokat csomagolták ki a papírból. Ott a daru a tető felett, na meg a legfelső szint kormos még, de az üvegeken keresztül is látszik, sokan dolgoznak. Itt bizony holnap nyitás lesz.

Úgy is lett. Ezt azért természetesen kihagytam, nem mentem vissza még egyszer, ugyanis várható volt a hatalmas tömeg. Egész nap jöttek-mentek az sms-ek, Facebook kommentek, na meg twitter jelentések, úgy tűnt, mindenki a CentralWordbe igyekszik. Folyamatosan csiripeltek a thaiok, hogy itt vagyok a Starbucksban, a FoodHallban, vagy éppen a Sizzlerben. A shopterápia működik.

A következő fotók a megnyitón készültek, szerintem érdekesebbek is, mint a pláza belülről. Thaiföld buddhista ország, így minden egyes családi vagy céges momentumban fontos szerep jut a sáfrányszínű ruhás monkoknak, a buddhista szerzeteseknek. Minél nagyobb és fontosabb egy esemény, úgy annál több szerzetes vesz részt a ceremónián. A fotókon is jól látható: a szerzetesek először adományokat kapnak, majd a végén áldást osztanak.

(Fotók: aunonline - Twitter)

Az igazán márkaismerő és függő sznobok kedvéért – akik néhány hete a magyar Starbucks nyitás kapcsán is körbezajongták az internetet -, megjegyezném, volt még egy fontos esemény a CentralWord újranyitása mellett. Nem is olyan távol, a szinte szomszédos Siam Paragonban megnyitott Thaiföld első Krispy Kreme fánk üzlete! Ez állítólag a világon a legjobb „donut”, s ami megdöbbentő, hogy a nyitás napján, de még másnap is, kilométeres sor állt érte Bangkokban!

(Fotó: Bangkok Post)

S ha már Bangkok Charlie ennyire átment konzumidiótába, akkor nem áll meg félúton. Örömmel újságolja azt is, hogy néhány hete Bangkokban nyitott meg a Dean&Deluca első dél-kelet-ázsiai üzlete is. Kíváncsi arra is, hány embert villanyoz fel ez az információ.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Anti Anyag (törölt) 2010.09.29. 22:55:00

@ppeterka: Van magyar szó is erre, bonc.

Csak buddhista szerzetest nevez a magyar boncnak.

Orvenyhivo 2010.09.29. 22:59:17

@ppeterka: A vicces az, hogy tudomásom szerint az ilyen ajánlót az indexesek írják, tehát ad primum Charlie-nak sok köze nem feltétlen van hozzá, és ad secundum vajon honnét vették?

(Totál off, de amikor Trondheimben jártam, és egy helyi norvég idegenvezető - angolul, rendkívül érthető kiejtéssel - épp Munkholmenről (munk-> monk norvégul) magyarázott, a saját, meglehetőst alulinformált idegenvezetőnknek meggyűlt a baja ezzel a "monk" szóval, úgyhogy a fordítása "ott pedig a középkorban monkok éltek" lett.)

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.09.30. 06:32:36

A többesszám hiba egyszerű elírás volt, javítottam. Amúgy látom, jól elkaptátok a lényeget.

wannee/mayaa/du/ yaru (törölt) 2010.09.30. 07:06:36

@Anti Anyag:

A bonc meg egy japán eredetű szó :bózu 坊主 :)

losgehts (törölt) 2010.09.30. 08:23:04

az a helyzet, hogy a 'donuts' is többes szám..

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.09.30. 08:26:51

Remek. Senki többet, harmadszor? Csókoltatom a nyelvészeti kongresszust. :)

Nincsenek ilyen perverz nyelvészeti blogok, ahol lehet birkózni és kommentelni orrba-szájba?

murunga 2010.09.30. 10:50:01

ás milyen jól esik néha az a Sizzlers is, amikor telitődik az ember a thai kajákkal :DD

Greenternet 2010.09.30. 12:04:44

Akkor ha mindenki kiokoskodta magat akkor mehet a Gym-be vagy nezheti otthon a celebeket a tv-ben.
Jo lenne a temahoz hozzaszolni.

Greenternet 2010.09.30. 12:24:16

Erdekes ,hogy az ilyen nyugati uzletek megnyitasa bangkokban is ilyen hatassal van az emberekre. Amikor otthon nyitott az elso McDonalds mi volt ott a Nyugati kornyeken te jo isten.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.09.30. 12:29:32

@Greenternet: Hát amikor Magyarországon nyitott a MCDonalds, akkor még gyakorlatilag nem volt semmi "nyugati". Bangkokban messze más a helyzet, jóval több márka és pláza van itt, mint akár most Magyarországon. Ezért nem értem én se, hogy 1 fánkért (!!!) képesek az emberek ekkora sorba beállni.

wannee/mayaa/du/ yaru (törölt) 2010.09.30. 15:09:37

@Bangkok Charlie:

"hogy 1 fánkért (!!!) képesek az emberek ekkora sorba beállni. "

A nagojai vasútállomáson (Japán) láttam eddig hasonlót, valami puccos fánkos előtt rendszeresen áll a sor- képesek akár 1-2 órát is várni néhány fánkért.

Samuiboy 2010.09.30. 15:17:45

Azt rosszul tudom, hogy egy monk (csak azért is) nem fogadhat el semmit közvetlenül egy nő kezéből? Lehet, hogy hülyeség, de erre emlékszem? Valaki?

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.09.30. 15:23:43

@Samuiboy: A monkot nem érinthetik meg a nők, de adományt elfogadhatnak. A képen is adománygyűjtő edénybe teszik a borítékot. Templomban szokták ezt úgy megoldani, hogy a monk leteszi a széles övet, erre teszik az adományt, ő pedig odahúzza magához.

wannee/mayaa/du/ yaru (törölt) 2010.09.30. 15:29:09

@安徳拉希:

Utánanéztem annak a nagojai fánkosnak, és lám, a Krispy Kreme volt az :)
Állítólag idén nyitottak meg.

Greenternet 2010.10.01. 00:00:40

Ezek ertenek az uzlethez. Minden eladhato amu uj.Gyanitom egy ev mulva ugyano;yan bolt lesz mint a tobbi.Itt is van Krispy Kreme uzlet es finom a fankjuk is (mondjuk a maz rajta hihetetlenul jot tesz a fogaknak) de hogy en orakat alljak sorba ezert az keptelenseg.Ez is csak marketing, jol van a termek reklamozva es az elejen lehet kaszalni.

Tawan 2010.10.01. 15:31:45

Samuin a szerzetestől vásároltunk vizet a múmiává aszalódott napszemüveges monknál. A nejem ki akarta fizetni a vizeket és a szerzetes kezébe akarta adni a pénzt, az pedig nem reagált a szeme se rebbent. A Taxis csajunk kivette a nejem kezéből a pénzt és letette a pultra ... na akkor rácsapott a bahtra ...a szerzetes úr.

efes · http://efesasanisimasa.wordpress.com/ 2010.10.01. 18:08:27

@Tawan: ez miért baj? abból élnek, amit adsz nekik.

Tawan 2010.10.01. 22:42:31

efes
Samuiboy kérdésére írtam a kis epizódot arról, hogy nem érintkeznek a nőkkel, még úgy sem hogy a pénzt átvegye.
Nekem aztán nem baj, én is adakoztam nekik útjaim során, nem is keveset.
süti beállítások módosítása