Bangkok és a Big Mac Index
2006. augusztus 24. írta: Bangkok Charlie

Bangkok és a Big Mac Index

Szeretek gazdasági toplistákkal bíbelődni. Most is találtam két érdekeset, amiből kiderül, mennyire drága az élet Bangkokban – más világvárosokkal összehasonlítva. Az első lista megélhetési költségek tekintetében rangsorolja a városokat, összesen 144 városban vizsgálták egy átlagos dolgozó kiadásait (lakás, étkezés, ruhák, közlekedés, szórakozás). A bázis New York, ez a 100-as érték, ehhez képest léteznek az olcsóbb és a drágább városok. Idén a legdrágább az élet Moszkvában (123.9), majd Szöul, Tokyo és Hong Kong következik. Meglepő az ázsiai metropolisok drágasága, bár az is igaz, tavaly még Tokyo volt a listavezető, idén azonban Moszkva előzött. Bangkok a 127. helyen taláható 64.9-es indexszel, Budapest a 65. (index: 80.2). A másik táblázatból viszont kiderül, hogy a drága városban nem biztos, hogy olyan nehéz a megélhetés. Ezen az oldalon, illetve ezen még az Economist által bevezetett Big Mac Index egy speciális verziója található. Itt nem a Big Mac ára szerint rakták sorrendbe az országokat, hanem hogy a helyi átlagkereseteket figyelembe véve hány percnyi munkabérből lehet egy Big Macet venni. Tokyoban mindössze 10 percet, Moszkvában 25, Budapesten 48, Bangkokban pedig 67 percet kell dolgozni egy szendvicsért.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

zoltannyc 2006.08.24. 15:53:27

Talan ott kezdenem, hogy a statisztika olyan mint a miniszoknya sok mindent megmutat, de eltakarja a lenyeget.

A blog cikk elso reszehez annyit szeretnek hozza tenni, hogy ez a ranglista a Mercer www.mercerhr.com/ felmeresei alapjan keszult. Mercer ezeket az felmereseket evente vegzi es nagyon sok nemzetkozi ceg ez alapjan hatarozza meg a 'csomagot' amit dolgozoik kapnak. A fontos dolog itt amit figyelembe kell venni, hogy a felmeres nem helyi lakossagra vontatkozik hanem expat-okra.

It jegyeznem meg hogy egy masik globalis szervezet az ENSZ is meri az ugynevezett "beosztasi potlekot" amit a "professional staff" kap a beosztasi helyen. Ennek a potleknak nagyon komoly metodologia hattere van es sok orszag diplomaciai testulete ezt hasznalja a fizetesek kialakitasahoz figyelembe veszi az arelterest, a helyi inflaciot, kereszt arfolyamot, helyi koltekezesi mintat. Az ENSZ alapfizetes az 100 es ehhez jon a beosztasi potlek. Pl. NYC - 163,7, Bangkok - 132,5, Budapest - 130,8, Moszkva - 168,8 Tokyo - 190,2 tobbet itt:icsc.un.org/resources/html/cold/pac/pah_frm.htm. Erdekes a ket lista kozotti elteres, sajnos a Mercer metodologiaval nem vagyok valami ismeros ugyanis 600USD egy global report amiben reszletesen le van irva a 39 szempontu felmeres.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2006.08.24. 20:05:26

Igen, én is gondolkodtam rajta, de már nem írtam bele a blogba, hogy csalóka Big Mac Index is. Ha ugyanis azt nézem, hogy a thai napi minimálbér 200 baht körül van, akkor egy embernek bizony félnapi munkája egy 95 bahtos Big Mac menü. Arról nem is beszélve, hogy a munkaidőt is másképpen értelmezik, gyakran nem ötnapos, hanem sok helyen hétnapos munkahetek vannak, mindössze havi 2 szabadnappal.
süti beállítások módosítása