Tájkép csata után
2010. április 06. írta: Bangkok Charlie

Tájkép csata után

Egészen rutinosnak tekintem már magam thai tüntetés ügyekben, de őszintén bevallom, nem szégyellem, a thai hektikusság mind a mai napig meg tud lepni. A reggeli hírek és az előző posztban szereplő képek után mindenre számítottam délután, de arra egyáltalán nem ami fogadott Bangkok belvárosában. Gondoltam, megnézem, mi a helyzet a piros ingesek körül és merre állomásoznak a rendőri erők. Ezért aztán a színpad mögötti Four Season Hotel felől mentem, ahol a reggeli csata zajlott. Ugye itt – a híradások szerint is – több ezer katona szerette volna vízágyúkkal, rohampajzsokkal és egyéb felszerelésekkel távozásra bírni a piros ingeseket, akiknek ez esze ágában sem volt. Vizes palackokat és kordonokat hajigáltak a rendőrökre, sőt, botokkal ütötték őket, ahogy bírták.

Ez volt reggel.
 
Délután az első kép még nem is meglepő, az út szélén ott állnak a hírekből ismert, vadonatúj, frissen beszerzett vízágyúk, egészen pontosan három darab, katonai barnára festve, oldalán thaiul, hogy ez a hadsereg tulajdona.
 
 
De hopp, nem véletlenül parkolnak, a teherautók kereke ugyanis le van eresztve. Ahogyan a sor elején álló Hummernek is mind a négy kereke lapos, amúgy erre az autóra van felszerelve az a speciális hangszóró, amely egy bizonyos hangtartományt használva fizikai fájdalmat okozva tud tömeget oszlatni. A reggeli képeken jól látszik bevetés közben a jármű. Na de itt jön a meglepetés, ugyanis békés családi idillbe cseppenek, a Hummer motorháztetőjére támaszkodva egy katonatiszt cseveg a körben álló piros inges tüntetőkkel. S ugyanez mindenfele, a vízágyúk mellett is ott állnak a katonák, a fiatalabbak ugyan kicsit feszültebb arccal, de az elöljárók mosolyogva, vidáman beszélgetnek a körben álló több tucatnyi piros inges tüntetőkkel. Reggel még egymást ütötték...
 
 
 
 
A katonák a felmentő seregre várnak, vagyis a műszaki mentésre, meg is érkezik egy jó öreg nyerges vontató képében. Kitekerik a gumicsövet, aztán szépen sorban felfújják az összes katonai jármű kerekét. Közben a piros ingesek, farangok, civilek, no meg egy katona folyamatosan készíti a fotókat az akcióról. Mondom, mintha majális lenne. Ha valaki azt állítaná itt a helyszínen, hogy reggel még harc volt, nem hinném egy szavát sem.
 
 
 
A meglepetés ezzel nem ér véget, izgatott tumultus támad. Nocsak, nocsak, milyen fontos ember érkezett. Nem más mint az újságokban legtöbbször katonai szakártőként emlegetett Khattiya Sawasdipol vezérőrnagy, vagy ahogy Thaiföldön mindenki ismeri Sae Daeng. Jelenleg nyugállományban van, de egyáltalán nem nyugdíjas katona. Meglehetősen aktív. Néhány napja egész tekintélyes mennyiségű óvadék ellenében szabadult, azzal vádolják, hogy ő áll a gránátos merényletek mögött, de ezt minden esetben, így ma is határozottan cáfolja. Sea Daeng egy meglehetősen szabadszájú, elég ellentmondásos, de vitán felül rendkívül népszerű katona Thaiföldön. Egyfajta népi hős. Korábban a sárgák esküdt ellensége volt – egy idézet tőle: „ Ha rámbíznák, egyetlen nap alatt megtisztítanám a sárga ingesektől a Government House-t, először is elzárnám a vizet és az elektromosságot, jönnék a vízágyúkkal és helikopterekről kígyókat szórnék rájuk!” -, inkább a piros ingesek oldalán áll, de igazából még velük sincs teljes mértékben kibékülve. Sokkal radikálisabb módon képzeli el a küzdelmet, egyes hírek szerint fekete ingeseket akart kiképezni a kormány elleni aktív harcra. Nem biztos, hogy nagyot tévedek, ha azt mondom, ő a thai Rambo, ezért is az izgatottság. Mondom, nem a hadsereg tagja, ám a jelenlévő katonatisztek szalutálnak, s úgy jelentenek, mintha a parancsnok érkezett volna meg. A tisztelet tapintható minden irányból. A képek szerintem minden elárulnak. Aztán ahogy Sae Daeng tájékozódik a helyzetről, szívesen pózol a fotósoknak, az emberek pedig sorban érkeznek, hogy készíthessenek egy közös fotót a tábornokkal. (Jut eszembe, honlapja is van, bár csak thai nyelvű, azért a látvány magáért beszél.)
 
 
 
 
 
 
 
 
A családi idillt a katonai konvoj távozása zárja, a vízágyúk és a Hummer elindul kifele az úton, a piros ingesek integetnek, rázzák műanyag kereplőiket, a katonák pedig mosolyognak és integetnek vissza a fülkéből. Hihetetlen.
 
Tucatnyi fotó után úgy érzem, feltöltöttem az archívumom rendesen, elindulok a CentralWord irányába. El nem jutok természetesen az áruházig, mert a térség tele vörös ingesekkel, a tömeg semmit se csökkent a hétvége óta, sőt. A színpad mögötti elkerített részen ülnek a piros ingesek vezetői, szemmel láthatólag nem rázta meg őket, hogy a kormányzati parancsnokság ma letartóztatási parancsot adott ki ellenük. Itt is folytatódik a celebrity élet, a kordonon kivülről az egyik segítő folyamatosan hordja be a sálakat, pólókat, amelyeket aztán szignálnak.
 
 
A színpad elöl készítek néhány fotót, majd megnézem, hogy mi újság a Siam tér és a többi nagyáruház fele. A Ratchaprasong kereszteződés mellett található a thai rendőrség főhadiszállása is. A kapu előtt vékonyka kordon, belül azonban kihúzták a szöges drót akadályt. Itt is egy meglepetés, a szögesdrót mögött, fegyelmezett alakzatban 20-30 rendőr áll. Az ember azt hinné, rohamsisakos, fegyveres rendőrök, de nem. Fekete rövidujjú ingben, rendőrlányok – inkább lányok, mint asszonyok -, állnak ott, karjuk feszesen a derék mögött. Nagyot nézek, de jól látok. Készítenék fotót is, mert tényleg szokatlan a látvány, de mélyen állnak, bent a sötétben, nincs sok esélyem.
 
Ahogy megyek tovább és elérem a Siam Paragon épületét, kezdem úgy érezni, mintha valami amerikai filmben sétálnék, valami nagy katasztrófa után. Szinte csak a lángoló hordók hiányoznak az utcáról. A mindig zsúfolt és pezsgő Siam tér meglepően csendes és üres este. Az úton mindenfele autók parkolnak, piros ingesek jönnek-mennek, de azért ez itt most nagyon más. Az üzletek nagy többsége zárva, a Siam Paragon előtt acélsodronnyal összefont kordonok jelzik, a teljes luxuspláza zárva van. A kordonon belül a biztonsági őrök ülnek kupacba verődve, a farang fotóst lelkesen üdvözlik, bíznak benne, néhány nap és talán újra nyithatnak.
 

A thai miniszterelnök kicsit drámai hangú tévébeszédet tartott ma, ezt ismételgetik egész nap a Híradók. Megrendült arccal jelentette be, hogy ha kell a jövő heti amerikai útját is lemondja, de mindenképpen azt szeretné, ha másfél hét múlva Thaiföld vidáman és felhőtlenül ünnepelhetné a thai újévet, a Songkrant.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

EsGé 2010.04.06. 20:44:31

Hát, ha a karhatalom ilyen gyengén lép fel (reggeli csata)ill. nyíltan szimpatizál a tüntetőkkel, akkor a kormánynak legfeljebb napjai lehetnek hátra. Okos húzás volt a kereskedelmi negyed megszállása, mert ez lépéskényszerbe hozta a kormányt, az meg, hogy nem tudták onnan visszaszorítani a tüntetőket, megmutatja a gyengeségüket. Mennyi esély van arra, hogy a hadsereg átáll vagy legalábbis nyíltan megtagadja a vörösingesek elleni fellépést?

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.04.06. 20:53:13

@EsGé: Hmm, nincs szó átállásról szerintem. Az elmúlt évek is mutatták, hogy a hadsereg mindig nagyon óvatos volt, óvja az "arcát", ahogy az Thaiföldön/Ázsiában szokás. Nem merek amúgy perpill tippelni az események végkimenetelére.

@ndtomas 2010.04.07. 13:28:11

Eddig tartott a tűzszünet. Ma betörtek a parlamentbe. A kormánytagok fejvesztve menekültek a falon átugorva, vagy helikopterrel, kinek mi jutott :P

@ndtomas 2010.04.07. 13:53:10

Fegyvert is zsákmányoltak a parlamentet védő rendőröktől. Ennyit a békés tüntetésről. Elérték, hogy a kormány kénytelen volt bevezetni a rendkívüli állapotot Bangkok és környékén, mert közvetlen veszély fenyegeti a békés rendet. Ez megteremtette a jogalapját annak, hogy letartóztassák a tüntetés vezetőit.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.04.07. 14:01:19

@@ndtomas: Nem kell túlzottan izgalomba jönni azért. Reggel végignéztem a piros csatornán élőben a parlamenti ostromot, láttam a fegyver zsákmányolást, mindent. Messze nem volt olyan éles dolog, mint a hírekben. A rendkívüli állapot sem igazán hoz izgalomba, már meg se tudom számolni, hogy az utóbbi 4-5 évben hányszor vezették be. Letartóztatási parancs már a szükségállapot előtt is volt a tüntetés vezetői ellen. Minden egyetlen dologról szól, mit akar/fog lépni a hadsereg vezetése. Slussz. De majd írok lassan egy új posztot a napi eseményekről.

@ndtomas 2010.04.07. 15:07:14

Nem arról van szó, hogy a néhány pisztollyal, gépkarabéllyal háborúzni akarnának. Tudjuk, hogy azért fegyverezték le a rendőrt, mert a parlament épületébe hagyományosan nem lehet fegyverrel belépni, de egyikük túlbuzgóságában erről megfeledkezett amikor a munkáját végezte és meg akarta védeni a kormány tagjait, valamint távozásra bírni a parlamentfoglalók vezetőit.

Ennek a támadásnak szimbolikus jelentősége van: a parlament erőszakos elfoglalása sehol nem fér bele a demokráciába, de egy hatósági személy lefegyverzése sem. Az nem a civilek dolga. Ez közönséges önbíráskodás, a parlamentfoglalás pedig erőszak a demokrácia ellen.

A kormány már régen bevethette volna a karhatalmi erőket; emiatt egyes katonák név nélkül bírálják is, hogy határozatlan. De valószínűbb, hogy józan emberek, akik nem kívánnak veszteségeket egyik oldalon sem. Egyszerűen megvárják, amíg a dühös emberek kitombolják magukat, és magától "kialszik a tűz". Vagy átlépnek egy pontot, ami már nem fér bele a békés jellegbe.

Itt pontosan ez történt: Ezzel a mai cselekménnyel törvényen kívül helyezték az egész tüntetés-sorozatot, és immár jogalapot adtak arra, hogy hatósági erőszakkal felléphessenek ellenük. Ennyiben más ez a szükségállapot, mint az eddigiek. Úgy gondolom, hogy ezek után keményebb fellépés várható. Az is lehet, hogy erre elég lesz egy apró ürügy. De amilyen "kreatívaknak" bizonyultak eddig a vörösök, elképzelhető, hogy maguk fogják ezt tálcán kínálni.
süti beállítások módosítása