A net ereje, kérem szépen, már megint. Márpedig ezt állítják. Szikrázó napsütés Bangkok, vasárnap délelőtt, a belvárosban több ezer ember, helyi lakosok, fiatalok és középkorúak lelkesen takarítanak. Seprik az utcákat, sikálják az összefirkált oszlopokat, kapargatják a tüntetők matricát. Az egész civil mozgalom alig egy nap alatt a neten szerveződött, a Facebook segítségével. Kicsit gyanakvó vagyok, amikor amúgy tényleg rokonszenves bangkoki kormányzót és csapatát meglátom egyforma fehér pólóban az Obama szlogennel - Together We Can: Bangkok 2010 Cleaning Day. De nem ez a lényeg, hanem, hogy Bangkok él és élni akar, a vörös tüntetés és az azt letörő katonai akciók nyomát pedig lázas súrolással tüntetik el, hogy minél előbb szabaddá tegyék a belváros útjait, nyissanak a hotelek és a plazák (már ami megúszta), s újra a régi barátságos és mosolygós hangulat fogadja a thaiokat és külföldieket egyaránt. A fotók és a videóklip magukért beszélnek, sőt, a korábban már bemutatott thai fotós galériáját is ajánlom mindenki figyelmébe. Vagy ezt a szép kövér Picasa albumot.
A nemzeti megbékélésre egyébként az egyik tévécsatorna is rendhagyó kezdeményezéssel készült, csináltak ők is pólót, sőt videóklipet és dalt is rözítenek, sok-sok bangkoki thai sztár részvételével. A pólóhoz sem kell különösebb kommentár azt hiszem, jól látni, hogy piros, sárga, kék, zöld fogja egymást kezét.
Egyébként ha valaki szokta nézni a thai tévécsatornákat, akkor nem kevés hazafias reklámot láthat. Az elmúlt napok, hetek sem voltak kivételek ezalól, legalább féltucatnyi ilyen oktató, nevelő filmet láttam, a legtanulságosabb egy kis rajzfilm, amiben Thaiföldet egy kis kertes házként ábrázolják - a határon húzódik a kerítés -, ám a civakodó gyerekek felgyújtják az otthonukat. Ez pedig nagyon nem jó dolog.
A béke még nem tökéletes Bangkokban azért. A neten valóban biztatóak a fotók, de egy-két megjegyzés árulkodó, egy külföldi megkérdi a kommentben, hogy a nagy igyekezetben a vért vagy a rossz emléket szeretnék eltüntetni az utcákról, egy thai lány pedig azt csiripeli a twitteren, hogy ne de hol vannak most a vörös ingesek a takarításról?
Az esti híradóból kiderül a válasz, hogy például Chiang Maiban, ahol a katonák rendszeres házkutatásokba kezdtek, így a helyi vörös rádiónál, ahol ugyan politikai szövegeket nem, ám gyanúsan lelkesítő zenéket sugároznak. A falon pedig a nemrég lelőtt renegát tábornok képe díszeleg egy hatalmas molinón, le is szedetik azt gyorsan a katonák. Aki Bangkokban terrorista, az ott például mártír, ahogy ezen a szintén Chiang Maiban ma készült fotón is látszik.
Farangok is jutottak a hírekbe. Hogy maradjunk még egy pillanatra az északi városnál, Chiang Mainál, itt vette őrizetbe a rendőrség azt a holland származású tanárt, aki egy Youtube-ra is felkerült videón dobálja a követ az utcán. Thaiföldön másként kezelik a személyiségi jogokat, a Thai Rath tudósításából is látszik, nemcsak teljes név, fotó, de még az útlevél másolata is ott van. Letartóztatta a rendőrség állítólag a másik hírhedett farangot is, akiről korábban már beszéltem, ő egyébként a mai SUN interjúvolta meg. Egyszerűen csak bangkoki gengszerként emlegetve az angolt, aki korábban egy szintén neten kerengő videón fenyegetőzött a CentralWord felgyújtásával. Érdemes elolvasni az interjút és tanulságosak a kommentek is. A primitív angol huligán magatartáson túl azért nem haszontalan megint a jelenség mögé nézni, s látni, hogy a vörös szikra nem aludt ki még az országban.
A kijárási tilalmat vasárnap újabb két nappal megtoldották – este 11-től reggel 4-ig tart, minden korábbi tartományban -, s majd kedden döntenek a folytatásról. A mindennapi életet megnehezítő intézkedésre panaszkodik Bangkokban még az egyébként kormányt támogatók egy része is. A legkisebb mikrovállalkozóknak számító utcai kajaárusok is szomorúan állapítják meg, hogy nem tudnak forgalmat csinálni, nincsen bevételük. De mindezért jobbára nem a kormányt, hanem egyöntetűen a pirosakat okolják. A sarki patikus régi bangkoki kínai családból származik, megbízható sárga támogató évek óta, ma csak dühösen sziszegte: minden piros vezetőt le kéne fejezni. Igen, jól értem, erősít vissza a kérdésre, levágni a fejüket és karóba húzni.
Úgy tűnik, messze még az a We can, Together.
agyvihar · http://agyvihar.blog.hu/ 2010.05.23. 20:21:36
Persze a legegyszerűbb lenne eleve nem eldobni a szemetet.
Veteran 2010.05.23. 20:30:37
Végre jobbak a hírek!
balu_a_medve 2010.05.23. 20:48:39
Ott egy állítólag elcsalt választás miatt tüntettek, a "vérfürdő" sokkal kisebb volt (a híres lelőtt nőről máig nem tudható, hogy ki lőtte le). A tények objektív vizsgálata azt mutatja, hogy a választás NEM volt elcsalva, és a rendszernek (és konkrétan Ahmedinedzsan-nak) valóban tömegtámogatása volt-van.
Ehhez képest a világ a felháborodástól volt hangos hónapokig. Most meg mi a helyzet? A tüntetések leverését, az ellenzék erőszakos eltávolítását jóformán úgy mutatják be, mintha egy természeti esemény lenne, mondjuk egy nagyobb vihar. Hol a felháborodás?
Igaz Juhász 2010.05.23. 21:04:18
Irán mióta túristacélpont?? :-))
Persze, kényes-kénytelen a vigyor, remélem, értitek az iróniát.
Pitzur 2010.05.23. 22:49:50
www.salatamagazin.com/hirek/salata_nagytakaritas
Az iráni balhé kapcsán lehet azért volt nagyobb a sajtó visszhang, mert Irán gyakran bírálja Izraelt, de sztem ne offoljunk ebbe az irányba ;)
Azért úgy látszik a jelenlegi kormány se olyan elutasított mint nálunk az előző garnitúra. Jó sokan kint vannak.
-Virgonc- · http://www.virgonc.com 2010.05.24. 09:27:56
Tomzolka 2010.05.24. 11:43:31
Egyébként ez is mutatja, hogy mi magyarok miért tartunk itt ahol, nem vagyunk képesek az összefogásra, mi azt mondanánk, hogy én nem megyek takarítani, úgy is lesz ott elég ember vagy takarítson az aki csinálta.
balu_a_medve 2010.05.24. 16:51:43
"Irán mióta túristacélpont?? :-))"
:) Nem rossz válasz, de asszem az igazi válasz az, hogy a thai kormány (és az establishment) "nyugatbarát" (vagy balos szóhasználatban "nyugati báb"), míg az iráni nem.
Pár blogger szerint, akik ottjártak az események különböző pontjain, különbőző időszakokban (Thaiföld, nem Irán), az eredeti tüntetés alapvetően az establishmenten belüli ügy volt, és csak akkor harapódzott el, amikor nagy tömegben csatlakoztak hozzá munkások, parasztok, stb. Ez egyébként az ellenzéket is kényelmetlenül érte, hirtelen egy olyan mozgalom élén találták magukat, mely túlnőtt rajtuk.
Na, az összefogás egyik valószínű oka éppen ez - az establishment azé összezárt. A képek alapján a takarítók "középosztály-beliek", nem pedig azok a szegény emberek, akik a plázákat felgyújtották.
Egyébként itt van egy párhuzam az iráni eseményekkel, ott is egy viszonylag szűk, establishmenten belüli réteg kezdte meg a dolgokat, mely egy ponton túl azért kezdett túllépni rajtuk, bár bőven nem ilyen mértékben, és ott az is igaz volt, hogy a rezsimnek komoly tömegtámogatása volt (és van).
(Csak egy példa: sem a magyar sem a nemzetközi sajtóba nem nagyon jutottak el a hírek az iráni ELLENtüntetésekről, melyek rendszeresen - szó szerint - emberek millióit mozgatták meg Ahmedinedzsad MELLETT.)
Az iráni "ellenzék" tevékenységét természetesen a nyugati sajtó hatalmas fanfárja kísérte, és - bár az USA tagadja - indirekt és néha direkt támogatást is kaptak mindenféle kamu-NGO-kon, twitteren stb. keresztül.
murunga 2010.05.26. 10:46:05
VilMarci 2010.06.03. 11:26:40
Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.06.03. 14:20:12
VilMarci 2010.06.03. 19:44:43