Thai áfonyaszedők Finnországban
2010. július 23. írta: Bangkok Charlie

Thai áfonyaszedők Finnországban

Különös csoportosulást látni mostanában naponta a Suvarnabhumi reptéren Bangkokban. Több tucatnyi thai, egyforma egyendzsekiben – hátul nagy hímzett cégnév -, nyakukban megy egy nagyobbacska nejlontasakban papírok. Mint egy óvodás csoport az uzsonnás csomagokkal. Nem azok, természetesen, annál idősebbek, ők melósok, akik mennek messzire, ahogyan az angol szlengben hívják, tengerentúlra melózni. A mostani csoportok egészen pontosan Finnországba, méghozzá áfonyát szedni. Most kezdődik Észak-Európában a szezon, olyan szeptemberig tart, addig lehet szedni az áfonyát az erdőkben. Nem kevesen indulnak a nagy kalandra, több mint 2000 thai vág neki ebben az évben!

Először amikor hallottam a finnországi áfonyaszedésről, nem is vettem komolyan. Biztos valami vicc. Azt természetesen tudom, hogy Nyugat- és Észak-Európában az ilyen jellenű mezőgazdasági idénymunkákat külföldiek végzik, dehát azok jobbára Európa keleti feléből érkeztek. De emlékszem arra is, hogy 1-2 éve volt nagy riadalom az epres földek gazdái között, mert a lengyeleknek már nem kellett az olcsó munka, a gyümölcs pedig ott rohad meg a földeken, mert a büszke britek le nem hajolnának érte. Mindenesetre első hallásra meredek volt nekem, hogy megéri a messzi Thaiföldről kétkezi melósokat reptetni Finnországba, de hát ahogyan van üzlet Kínából hagymát szállítani Magyarországra, ugyanúgy a finn áfonya átvevők és a thai bogyógyűjtők is jól járnak egymással.

A thai munkaügyi minisztérium által felügyelet toborzó ügynökségeken keresztül zajlik egyébként a program, nem is gondolná az ember, hogy milyen összetett dolog ez. Egyrészt nem kerül kevésbe a jelentkezés, fejenként olyan 70-75 ezer bahtot kell leszurkolni a jelentkezőknek (most éppen olyan 7 forint 1 thai baht, lehet számolgatni). Thaiföldön amúgy a minimálbér 6000 baht körül mozog. A munkára jelentkezők jellemzően az ország észak-keleti, Isaan nevű részéből kerülnek ki, a 70.000 baht pedig igen komoly summa számukra. Ez tartalmazza lényegében a repjegyet, ügyintézést, minden szükséges papír beszerzését, dehát akkor is óriási összeg. Éppen ezért a munkások java jelzálogkölcsönt vesz fel, ingatlanra vagy a farmra, a szervező cég külön számlát nyit nekik, így a megkeresett pénzből is először ezt a kölcsönt törlesztik a banknak. A finnországi szállást és étkezést amúgy állják nekik.

Téved, aki azt hiszi, hogy az áfonyaszedés olyan egyszerű hétköznapi tevékenység, mint mondjuk az alma- vagy a szőlőszedés. Az áfonya ugyanis nem farmokon, vagy a veteményesben terem Finnországban, hanem ahogy kell, rendesen a vadonban, fenn a hegyekben. A Finn Nagykövetség oldalán található egy remek és romantikus leírás a bógyó gyűjtögetésről. Két részletet azonban kiemelnék belőle:

A finn erdõkben becslések szerint 500-1000 millió kiló bogyós gyümölcs terem, amelynek csak tizedét szedik le. Fogjunk hát egy vödröt, húzzunk csizmát a viperák miatt, ne felejtsük ki a szúnyogriasztókrémet a hátizsákból - és irány az erdõ! A hivatásos bogyószedõk száma kevés, minden évben azon szörnyülködik a média, hogyan rohad el termõhelyén az erdõk aranya. Az utóbbi idõben a bogyósokkal foglalkozó vállalkozók megoldást találtak a problémára; külföldi munkaerõt fogadnak, így idén nyáron is több ezer bogyószedõ érkezik többek között Thaiföldrõl, Oroszországból és Ukrajnából. A gondos elõkészítés kellemes bogyószedést garantál. Az erdõk mélyén mindenféle vérszívóval találkozhat az ember, ezért a hosszú nadrág jó választás. A sapka vagy kendõ a fejet védi. Érdemes térképet és iránytût is vinni, ha nem ismerõs erdõbe indul az ember. Térkép a városok idegenforgalmi irodáiban, tömegsport szervezeteinél, de gyakran a könyvtárakban is kapható. Egy kis elemózsia és a termoszban vitt kávé felfrissít a munka szünetében. Akik a teljesítményre hajtanak, fésûs áfonyaszedõ alkalmatossággal is felszerelkezhetnek, de a vasárnapi bogyószedõk e nélkül is jól elboldogulnak. Az erdõben járva nem árt néha hangosan dobogni a lábunkkal, hogy a kígyók elmenekülhessenek elõlünk.

Jól hangzik, ugye. Dobogjunk a lábunkkal. Bár ezek csak viperák, a thai farmerek meg sokszor flip-flopban mászkálnak a vizes rizsföldek körül, ahol azért nem annyira ritkán kobrák is szoktak felbukkanni. Bár a finn hegyekben azért a kígyók és a szarvasok mellett vannak medvék is. Biztonsági okból nem és ténferegnek az erdőben egyedül az áfonyára vadászók, általában hét fős brigádokban járnak.

Szóval a meló lényege, hogy nincsenek fix esélyek, fel kell menni a hegyekbe, megtalálni az áfonyát és leszedni. Nem hangzik túl biztatóan, szerencsére a helyzet nem ennyire riasztó, mert vannak a thaiok közül, akik már 6-7 éve visszajárnak Finnországba, évről-évre. A thai lapokban megszólalok, meg akikkel beszéltem a repülőtéren, azt mondták, hogy a 2-3 hónapos turnus alatt, a költségek levonása után legkevesebb 100.000 bahtot tudnak keresni. Az azért komoly summa, emlékezzünk, az több mint 16 havi minimálbér. Korábban volt, aki a melósok közül Svédországban próbált szerencsét, de gyümölcsszedőként mindössze 50.000 bahtot hozott haza, ezért gondolta arra idén, hogy vált Finnországra. Egyébként a svédek idén is jelezték, szükségük lenne 3500 thai idénymunkásra, s legkevesebb 80.000 bahtos keresményt garantálnának nekik.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

-Virgonc- · http://www.virgonc.com 2010.07.23. 16:52:13

Azért a finn hegyekben is tuti jó hideg van..szegény kis thaiok...
De tényleg érdekes hogy Európában már senki nem hajlandó elvégezni bizonyos munkákat...

raw 2010.07.23. 17:04:35

Minimum 250-350k HUF/hónap ezért a melójért?!
Bazz, megyek én is... no stressz, közepes para, simán megéri, szerintem.

marguerite · http://margueriteclark.blogspot.com/ 2010.07.23. 17:07:34

@-Virgonc-: hát, ha én is az itthoni 16 havi minimálbért tudnám hazahozni tisztán két-három hónap munkával, akkor én is mennék valszeg. ha meg Finnországban kellene elkölteniük ezt a pénzt, ott jóval kisebb volna a vásárlóértéke, ezért nem akarják a helyiek.

világoszöld 2010.07.23. 17:11:05

nos, a thai-ok nem csak a rizsföldeken, hanem a banánültetvényeken is megszokták a mérgeskigyók közelségét, van egy. zöld "banánkobra", kicsi és nagyon erős mérge van, a 40 fokos hőségben kafanderszerü ruhában szüretelnek, hogy megvédjék magukat a mérgeskigyóktól. Gondolom, ezután az egyszerü europai viperákat észre sem veszik.

kriso 2010.07.23. 18:18:17

finn hegyekbe felmenni :D nagyon vicces. Nézzetek térképre!

kvadrillio 2010.07.23. 19:09:57

.hmm.jó munnka......szívesen látnám ott Orbánt, Gyurcsányt, Hagyót, Demszkyt és főleg Sólyomot.........ja és a Kósát ! :)

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.07.23. 19:22:52

@kvadrillio: Te jó ég, erdő, áfonya, természet, jó levegő. Miért kell idekeverni bármiféle ocsmányságot? Maradjunk ontopic.

@kriso: Ezer tó ország, rengeteg erdőkkel. A dombok meg az isaaniaknak hegyek - nézz rá egy Isaan térképre :)

Réka ‎ · http://blog.rekafoto.com/ 2010.07.23. 23:12:21

@kriso: mondja ezt a 235 méter magas Gellért-hegy, az 527 méter János-hegy és a 427 méteres Széchenyi-hegy környékének lakója :)

\m/ 2010.07.23. 23:46:10

A hegyek északon, Lappföldön vannak: http://media.maps.com/magellan/Images/finlandrah.gifGyanítom, hogy "lakka" (mocsári hamvas szeder, ang: cloudberry, lat: Rubus chamaemorus) szedéséről van elsősorban szó. Ma esett hó Lappföldön, meg nyáron sincs túl meleg, szóval azért a pénzért igencsak meg kell dolgozni.

henky111 2010.07.24. 00:50:01

Sajnálni nem kell őket az tuti.:) Sok magyar örülne ha ennyit kereshetne.
Viszont kölcsönt felvenni ezért kicsit kockázatosnak tűnik. Mi van ha lebetegszik és nem tud dolgozni.. Na az szívás, viszik a házat.

Рихард · http://posztinfo.hu/ 2010.07.24. 01:57:48

Finnországban hidegvérű állat? KÍGYÓ?! VIPERA?! KOOOOBRA?!!! Hát már Magyarországon is csak egy-két féle mérgeskigyófaj él (bár én még ezt is sokallom), ettől északabra nem maradnak meg, pláne nem Finnországban, ahol jéggéfagynának.
Szeretném jelezni, hogy én itt most meglepetten ülök. Elolvastam a belinkelt izét, de ez biztos valami vicc. Nem tudom ezt most elhinni, a thai kiutazást igen, nyílván prostinak mennek, vagy hasonló. De hogy vipera meg kobra északon. Na ne.

Рихард · http://posztinfo.hu/ 2010.07.24. 01:59:19

ésbammeg tényleg... ugyanaz, mint nálunk, keresztes. kész, visszaadom a bioszkönyvem.
hu.wikipedia.org/wiki/Keresztes_vipera

Pierr Kardán 2010.07.24. 07:50:30

Elolvastam a Wikit, köszönöm szépen, maradok távol a kígyóktól:

A kígyómarás ritkán halálos.

A tünetek:

* azonnali, erős fájdalom, amely órákon belül elterjed gyengeséget és gyulladást okozva
* percek múltán jelentkező bizsergő érzés, duzzadás
* ritkán vérhólyagok
* sebek, melyek 24 órán belül az egész megduzzadó végtagot beboríthatják
* rendkívül ritkán nekrózis

Anaphylaxis esetén drámai tünetek jelentkezhetnek, akár öt perccel a marás után, vagy órákkal utána. Ezek közé tartozik a hányinger, a hányás, inkontinencia, kólika, hasmenés, izzadság, láz, tudatvesztés, sokk, angiödéma az arcon, az ajkakon, nyelven és torokban, tachycardia, vasoconstrictio. Kezelés nélkül e tünetek akár 48 órán át tarthatnak.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.07.24. 08:38:45

@Рихард: Mit tesz, ha az ember ész nélkül, előítéletek alapján ír. Megsúgom neked, az utazó thaiok kb. 80 %-a férfi. Akiket láttam a reptéren, a nők, pedig jobbára feleségek. Elég nagy darabok voltak, mármint thai méretekben. Dehét kell az erő, mert a 25 kg-os teli puttonyokat ki is kell cipelni az erdőből.

Kobráról szó sem volt az írásban Finnország esetében. Kobrák Thaiföldön vannak.

A belinkelt izé amúgy a finn nagykövetség oldala. Talán kezelhetjük hiteles és autentikus forrásként.

@henky111: Állítólag 1-2 éve volt nagy balhé, hogy mentek, talán Scvédországba gyümölcsöt szedni, de az időjárás miatt alig volt mit szedni. Így sokan szinte pénz nélkül jöttek vissza.

@\m/: Akikkel beszéltem a reptéren, azt mondták, leszállnak Finnországban, utána pedig még 8 órát buszoznak. Na most ebből úgy számoltam, hogy eléggé északra mehetnek.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.07.24. 08:41:36

@Pierr Kardán: Thaiföldön van kígyó bőséggel, az emberek pedig nem bakancsban és hosszú nadrágban járnak. Érdekes módon elég ritkán hallani halálos esetről, pedig történnek azért kígyómarások és azért a vidéki kórházak, falusi kórházak, hmm, hát nem túl nagyok és felszereltek.

fHold 2010.07.24. 09:29:30

Ha ez a világ normális...
Ez a fenntartható fejlődés?

Sanyi 2010.07.24. 10:18:40

@Bangkok Charlie: 8 óra buszozás az max. Oulu, az még nem Lappföld.

_Tom_ · http://blog.cstom.hu 2010.07.24. 10:35:58

\m/: azért Finnországot és a hegyeket egy mondatban szerepeltetni akkor is kicsit túlzás. ;)
Nem csak lakkát, hanem gyakorlatilag minden bogyót szednek (fõleg mustikkát [fekete áfonya], de vannak piros bogyók is).

Charlie: feltehetõen átszállnak még valami belföldi járatra (mondjuk Rovaniemiig), és onnan még 8 óra buszozás be a vadonba. Helsinkitõl 8 óra az max közép-Finnország... Na nem mintha ott nem lenne bogyó, de a thaiokat tényleg Lappföldre "importálják". Állítólag elég embertelen körülmények között tartják õket, dehát gondolom otthon sem habzsi-dõzsi lenne nekik. De ez már a "minimumszint" alatt van az európai idénymunkások számára.

Bangkok Charlie · http://thai.blog.hu 2010.07.24. 10:50:43

@_Tom_: Ha tudsz konkrétumot, írd le nyugodtan, kíváncsi vagyok rá én is.

Az embertelen körülmény nem biztos, hogy embertelen, lehet, hogy kulturális különbség. Itt Thaiföldön, főleg faluhelyen simán alszik az egész család - akár 10 ember - az egyetlen nagyszobában, földre leterített gyékényeken. Ebédhez sem kell külön szoba, asztal, körbe székekkel. Másik gyékényre lepakolják az ételeket, körbeülik és esznek. Aztán isznak kb. egyetlen pohárból.

Persze ha valaki egy európai munkásnak ezeket a feltételeket kínálná, biztosan rabszolgatartást kiáltana. :)

_Tom_ · http://blog.cstom.hu 2010.07.24. 11:06:58

Tavaly a Helsingin Sanomatban volt egy hosszabb cikk róluk, de sajnos az online archívum fizetõs, nem tudom belinkelni...
De itt egy másik, képekkel, gépifordítva :)
translate.google.com/translate?hl=en&sl=fi&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.apu.fi%2Freportaasi%2Farticle153451-1.html

Ez az angol cikk meg jól összeszedi, hogy milyen bogyókról van szó:
www.talking-english.co.uk/articles/4_July07/Berries_1.htm

_Tom_ · http://blog.cstom.hu 2010.07.24. 11:16:15

@Bangkok Charlie: De hát pont ezt mondom én is ;)
Ami a thaioknak még tökéletes ellátás, az már pölö a lengyeleknek szinten aluli. Az oroszok tudnának még igénytelenek lenni, de nagyon megbízhatatlanok.

Közben linkeltem egy cikket, abban azért elég szép képet festettek a melóról, de tavaly olvastam egy másikat, ott tényleg "10 ember a gyékényen" stílusban nyomták.

kriso 2010.07.24. 17:45:41

@Rékuc: én itt élek Finno-ban :)
A hegy tényleg eros, de igen, vannak dombok. nemcsak lakka-t szednek, hanem mindenféle bogyóst és igen, foleg férfiak. Délen ahol én lakom, a bev.kp-ok elott viszont thai (? +ázsiai) lányok árulják a kulönbözo zöldségeket, gyumölcsöket.

kriso 2010.07.24. 17:48:19

Kígyók: minden háztartás alapfelszerelése a kyypakkaus=kígyómaráskor adandó gyógyszercsomag.. még Helsinkiben is, nem csak északon.

-Virgonc- · http://www.virgonc.com 2010.07.24. 20:40:26

Tényleg az a lényege az egésznek hogy hegyet irtam?? wiki szerint a legmagasabb pontja az országnak 1328m... de szerintem tök nem ez a lényeg...
Thaiok szeretnek sokan kis helyen lenni.. nekik nagyon is megfelel ha sokan össze lehetnek zárva. Inkább minthogy egyedül magukba legyenek.. Tény hogy lakás szempontból jóval kisebbek az igényeik.. vagy teljesen mások.. vagy nincsenek is nekik :)

_Tom_ · http://blog.cstom.hu 2010.08.27. 13:09:47

Bár ez a bejegyzés már régi, azért egy friss cikk a finn sajtóból:
"Berry picking - the darker side"
www.hs.fi/english/article/COMMENTARY+Berry+picking+-+the+darker+side/1135259588161
süti beállítások módosítása