Választási kampány a börtön ablakából
2010. július 25. írta: Bangkok Charlie

Választási kampány a börtön ablakából

Igazi hosszú hétvége van Thaiföldön, négy napos ünnep, extrával. Hétfő és kedd Buddha nap, a legfontosabbak egyike az évben, a buddhista nagyböjt kezdete, vasárnap pedig Bangkok egyik kerületében időközi parlamenti választást tartanak. Mindeközben pedig nem feledkezhetünk meg arról, hogy Bangkok és az ország nagyobbik részén még mindig tart a State of Emergency, azaz a szükségállapot. De haladjunk, szépen sorjában.

Gyakran kérdezik tőlem, hetente többször is, na, végre minden visszatért Bangkokban a régi kerékvágásba. Ez a régi kerékvágás nagyon is helytálló kifejezés, mert tulajdonképpen igen – semmi sem változott és mégsem ugyanaz, mint régen. A piros tüntetőket a katonák hazazavarták vidékre, jónéhányukat pedig börtönbe dugták. A 12 kiemelt vezető sem élvezi a korábbi tengerparti rendőrkempinget, Bangkokban vannak szabályos börtönben, néhány hetente kihozzák őket a bíróság elé, hogy meghosszabbítsák az előzetes letartóztatást – és elutasítsák az ügyvédek óvadék melletti szabadlábra helyezési kérelmét -, ilyenkor a bíróság előtt rendszerint nagy rendőrségi kommandós készültség várja a rabszállító buszokat, s azért elég rendes piros inges tömeg szokott összeverődni, akik virággal a kézben várják az egykori vezetőket.

Közben az Abhisit Vejjajiva miniszterelnök által meghirdetett nemzeti megbékélési programteljes gőzzel dübörög, előre hozott választásról nem hallani, tulajdonképpen konkrétumot se nagyon tudnék idézni a programból a társadalmi igazságosság és egyenlőség megtreremtésén kívül. De két hangzatos eseményt mindenképpen megemlítenék. Egyrészt call center kampányt indítottak, magyarul megadtak egy telefonszámot, amit bárki felhívhat, s ott elmondhatja a véleményét, a javaslatait a nemzeti megbékéléssel kapcsolatban. Ráadásul ezt a számot időnként maga a miniszterelnök veszi fel! A másik akció pedig - amivel a thai kormányzat ismét sikeresen bekerült azért a sajtóba – az volt, amikor feng shui szakértőt kértek fel, hogy segítsen a miniszterelnöki hivatal átrendezésével a problémák megoldásában. Nem, nem, tényleg így történt, teljesen komoly. A szakértő átrendezett néhány dolgot, például átfestette a zászló tartó oszlopokat arany színűre. De a legfeltűnőbb a főbejárathoz elhelyezett hat nagyméretű növény volt. Nem tuják ezek, valamilyen speciális fajta, amely képes jószerencsét, jólétet és békét biztosítani a Government House számára.

Az már eléggé biztosnak tűnik, hogy idén nem lesz Thaiföldön előrehozott választás, hivatalosan a jövő év végére várható, de mégis zajlik mostanában egy különös kampány. Bangkok egyik kerületében betegség miatt elhunyt a kormányt vezető Demokrata Párt egyik képviselője, az ő megüresedett helyére írtak ki időközi választást. A kampány igazából jelképes lehetne, hiszen Bangkok tradicionálisan a Demokrata párt, az őket támogató sárga ingesek, az anti-Thaksin pártiak terepe. De mégis ez lesz első alkalom, ahol a májusi tüntetések óta összemérhetik erejüket a kormánypártiak és az ellenzékiek. A Demokrata párt erős jelöltet, Panich Vikitsreth korábbi külügyminiszter-helyettest indította. A legnagyobb ellenzéki párt, a Puea Thai egy piros inges vezetőt választott. Szerették volna az egykori piros színpad legnépszerűbb szónokát indítani, de azt nem lehetett, mert nem felelt meg a feltételeknek, nem a bangkoki kerületben született, s nem töltött ott elég esztendőt. Végül Korkaew Pikulthongra esett a választásuk, aki bár Phang Nga tartományban született, Phuketen érettségizett, de a főiskolai és az egyetemi diplomáját Bangkokban szerezte. Így megfelelt a feltételeknek. Egy kis nehézség azért adódott, nevezetesen Korkaew jelenleg börtönben van, pontosabban előzetesben ül a többi piros inges vezetővel együtt. A Puea Thai ügyvédei szerették volna elérni, hogy a kampány idejére óvadékkal szabadlábra kerüljön, de ezt elutasította a bíróság. Annyi időre engedték ki – természetesen felügyelet mellett -, amíg a választási bizottságnál aláírhatta a regisztrációs ívet, valamint sorszámot húzhatott. A választás úgy zajlik, hogy minden jelöltnek van egy sorszáma, ezt nagy betűvel szerepeltetik a plakáton is. A kormánypárti jelölt az 1-es számot húzta, a piros inges pedig a 4-est. Az elején úgy nézett ki, lesz sárga inges jelölt is, a reptérfoglalók ugyanis időközben Új Politika néven pártott alapítottak. Meg is neveztek egy nyugalmazott tábornokot jelöltként, végül valójában nem indultak – hivatalosan annyit mondtak, hogy ők nem szállnak versenybe „terroristákkal”, nem hivatalosan valószínűleg nem akarták a kormánypárti jelölt esélyeit rontani.

A kampányt még egy dolog nehezíti, nevezetesen, hogy május óta Bangkokban és Thaiföld északi- és észak-keleti tartományainak többségében szükségállapot van, ezt a kormány mind a mai napig nem fújta le, sőt, néhány hete újabb három hónappal hosszabította. Az indoklás szerint azért, mert még mindig vannak földalatti piros inges szervezkedések és a biztonság érdekében kell a szükségállapot. A mindennapi életben ezt amúgy nem lehet észrevenni – maximum éjjel több a rendőri ellenőrző pont, szokásosnál és elfogadhatónál kíváncsibb rendőrökkel  -, viszont a szükségállapot értelmében az 5 főnél nagyobb politikai célból összejövő tömegrendezvények tiltottak. Na most így aztán lehet kampányolni. Ezért is számít gesztusnak a kormány és a rendőrség részéről, hogy pénteken, a kampány egyik utolsó napján engedélyezték a Puea Thai pártnak a Siam Parkban a tömegrendezvényt, ahol össze is jött vagy 4000 piros inges. Az első nagyobb tömeg a májusi tüntetések leverése óta. A jelölt természetesen nem lehetett jelen, a börtönből írt üzenetét olvasták fel. Korábban egyébként szalagra rögzített üzenettel kampányoltak, de még olyan ötlet is felreppent, hogy majd egy Korkaew arcú robottal járták a kampánykörutat. Robot végülis nem volt, de a pénteki naggyűlésen sokan viseltek Korkaew álarcot.

A választási eredményeket majd beszúrom ide, ha meglesznek.

Mindenesetre politika ide vagy oda, csendes hétvége következik, ami a vasárnappal nem ér véget, 26-án hétfőn Asarnha Bucha nap, 27-én pedig a Khao Phansa, a buddhista nagyböjt kezdete. Kiemelt buddhista ünnepek a naptárban, piros betűs napok, vagyis állami szabadnapot jelentenek. Az Asarnha Bucha napon Buddha első szentbeszédére emlékeznek a hívők, a buddhista nagyböjt kezdete pedig azért fontos esemény, mert ilyenkor a monkok, a buddhista szerzetesek három hónapra a templomba, kolostorba vonulnak, onnan nem jöhetnek ki. Vannak extrém kivételek, de ezeket most hagyjuk. A buddhista hagyományok szerint minden 20 éven felüli férfinak egyszer életében három hónapra kötelező – mostanában illik - templomba vonulnia, szerzetesként meditálnia, sokan pedig ezt a három hónapot választják. A hagyományok szerint Buddha ezért ezt az időszakot választotta – a hold hónapok meghatározásával -, mert így a reggelente a falvakban adományokért járó szerzetesek nem taposhatják le az éppen serkenő rizs ültetvényeket. Már a hétvégén elkezdődtek a szertartások, de hétfőn és kedden ha valaki érdeklődik a buddhista tradíciók iránt, érdemes a nagyobb templomokat felkeresni. Lesz esti körmenet, illetve a thaiok ilyenkor hatalmas, sokszor díszesen faragott, különleges gyertyákat adományoznak a templomoknak. A Khao Pansa végét pedig több helyen látványos fesztivállal ünneplik, de erről majd később, három hónap múlva.
 

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása