A buddhista ünnepnapok mindig a holdfázisokhoz kötődnek, így az év három legjelentősebb ünnepének egyike, a Makha Bucha nap a harmadik hold hónap teliholdjára esik, ez idén február 18. volt (ha valaki netán neten keresne erre a hagyományra, akkor használhatja a Magha Puja átírást is). Annyira kiemelt ünnep ez, hogy ezen a napon nem árulnak alkoholt, bezárnak a bárok és a szórakozóhelyek, s természetesen a híres/hírhedt Full Moon Partyt is elhalasztották. Világért sem kell félreérteni az előző mondatot, nem panaszkodás ez, mindössze információ- és tényközlés.
Az ünnepről természetesen többször beszámolt már Bangkok Charlie, így csak idézni tudom a lényeget: a főként Thaiföldön, Laoszban és Kambodzsában megtartott buddhista ünnepen arra a napra emlékeznek, amikor Buddha megvilágosodása után 9 hónappal, egy tavaszi napon 1250 tanítványa előtt tartott beszédet (akik hívás nélkül gyűltek össze). A thaiok ezen az estén a templomok körül sorakoznak, egészen pontosan füstölőkkel, gyertyákkal, bambuszvirággal sétálják körbe háromszor a templomot és imádkoznak.
Idén Bangkokban az egyik kiemelt templomnak számító Wat Yannawa felé vettem az irányt. A templom a Chao Phraya folyó mellett található, még a 19. században épült, a turisták körében talán kevésbé ismert, de a helyiek, főleg a kínai thaiok körében rendkívül népszerű. A templom egyik különlegessége a hatalmas betonhajó kápolna, az alábbi panorámaképen körbe lehet nézni a templomkertben, érdemes a képre kattintani és teljes képernyőre kinagyítani a panorámát, mert úgy az igazi az élmény.
Wat Yannawa, Boat Temple, King Rama III Statue, Bangkok in Bangkok
A Bangkok Charlie elé táruló látvány természetesen egészen más volt a Makha Bucha napon, hiszen egyrészt este és sötét volt, másrészt hatalmas tömeg, rengetegen jöttek füstölőt és gyertyát gyújtani, valamint körmenetet járni. S természetesen teljes gőzzel üzemelt a templomi búcsú, körhinta és céllövölde nélkül, de azért volt lufi, krizantém ital és sült szöcske árus is.
Elég érdekes volt amúgy, mert az emeleti kápolna körül biztonsági okokból nem lehetett gyertyát gyújtani, így az emberek „néma” viaszrúddal a kezükben rótták a köröket. A betonhajó mögötti, kissé eldugott régi kápolna körül viszont már lehetett gyertyát gyújtani, fénykép készítésre azonban nem volt igazán alkalmas a hely, egyrészt helyszűke miatt, másrészt mert a régi templomot éppen felújították és állványerdő vette körbe.
A Wat Yannawa hatalmas kapuin belépve először nem is a tömeg tűnt fel, hanem a bömbölő megafon. Folyamatosan darálta valaki, hogy csak 20 baht, 20 baht, majd köszönöm, köszönöm és jó szerencséje lesz, biztosan. Őszintén szólva az ember megszokja, hogy a buddhista templomokban elég rendesen szokott pörögni az adománygyűjtés, de azért a megafon és a monkok képe nehezen jött volna össze. Kiderült aztán, hogy természetesen nem is erről volt szó, egy lelkes öreg kínai aktivista gyűjtötte az adományokat, méghozzá nem is akármire: Buddha szobrot öntöttek ezen az estén! A thai hagyományok és hiedelmek szerint fontos dolgot nem lehet csak úgy bármelyik napon csinálni. Így van ez például a hajvágással is, bizonyos napok szerencsétlennek számítanak, akkor nem szabad fodrászhoz menni. Na de Buddha szobor öntéshez tényleg rendkívüli alkalom kell, a Makha Bucha nap pedig valóban szerencsés nap. A fotókon látható, ahogyan áll a hatalmas kokilla, amibe majd az olvasztott fémet öntik. A területet magasan körben madzagok veszik körbe, ezek a madzagok pedig a néhány méterrel odébb figyelő közönség feje fölött rácsot alkotnak. A buddhizmusban fontos szerepe van a madzagnak, a szent fonálnak, ott lehet látni az emberek csuklóján, vagy házasságkötéskor is madzaggal összekötött fonalkoszorút helyeznek a menyasszony és a vőlegény fejére, így jelképezve a lelkek egyesülését. Itt és most, az este folyamán is hasonló szerepe van a fonalnak, ugyanis sokan az adományok dobozba gyömöszölése után helyet foglalnak a széksorok között és a rácsokról lelogó madzagok közül egyet-egyet a csuklójukra hurkolnak – ezen a fonálon áramlik majd a lélek feléjük a Buddha szoborból.
Az ünnepről szóló galéria képei nagy méretben itt tekinthetők meg.
Chaoyang · http://xiongyali.blog.hu 2011.03.08. 09:25:25
bkkzol 2011.03.08. 17:17:27