Songkran szépsége & rémsége
2011. április 15. írta: Bangkok Charlie

Songkran szépsége & rémsége

Bangkokban ugyan hivatalosan ma véget ért Thaiföld egyik legnagyobb ünnepe a Songkran, a thai Újév, azonban az ország különböző vidékein majd egy hétig zajlanak még az utcai hideg vizes és púderes események.

Az utóbbi években mind a thai kormány, mind a média minden megtesz azért, hogy a Songkran ne csupán egy utcai vizes őrület legyen és próbálnak minél többet előcsalogatni, megőrizni az eredeti hagyományokból. Így például több helyen megrendezik a Songkran parádét, a különleges felvonulást, ahol sokszor az alkalomra megválasztott Miss Songkran integet a feldíszített kocsik tetejéből. A thai Újév természetesen a buddhista hagyományok része, templomba látogatnak és adományokat visznek a szerzeteseknek, valamint ez az alkalom, amikor illatos vízzel lemossák a Buddha szobrokat. Otthon, a házi oltárban, valamint a városban bármerre járva, hisz a legtöbb áruház vagy hivatal bejáratánál kiteszik a Buddha szobrokat, mellé pedig az illatos vízzel, virágszirmokkal teli dézsát, amiből egy kis edénnyel lehet a szobrot megöntözni. Szintén a Songkranhoz tartozó hagyomány, hogy ilyenkor szokták a fiatalok  az idősebbek a kezét ugyanígy, szertartásosan megmosni. Pontosan ez a békés, hagyományőrző Songkran látható az első fotókon (Richard Barrow készítette őket), további képekért pedig ide és ide érdemes ellátogatni.

Az átlagos turista azonban ebből a békéből általában vajmi keveset tapasztalhat meg, sokkal inkább az utcai őrülettel találkozik, ahol boldog-boldogtalan egymást vízipisztolyozza, jeges vízzel öntözi, időnként pedig vizes púderrel pacsmagolja a másik arcát – mindezt a boldog újévet kívánás és a szerencsehozás örve alatt.

Minden képzeletet felülmúló tömeg volt a Khao San Roadon és a Silom Roadon, azt pedig csak mellékesen jegyzem meg, hogy az idei ünnepen a CentralWord előtt megdöntötték a vízipisztolyozás Guinness Rekordját. Ezt még 2007-ben a spanyolok állították fel, ahol 2671 résztvevő 5 percen keresztül lőtte egymást. Bagatell mondhatnánk és mondták is a thaiok, akik tegnapelőtt 3471-en gyűltek össze a CentralWord előtti kordonoknál és a biztonság kedvéért 10 percig folyamatosan lőtték egymást. No persze, utána sem hagyták abba, de az már nem volt a Guinnes rekord része.

Ahogy Bangkok Charlie egy kedves thai barátja egyszer találóan megjegyezte: a thaiok nem tudnak valamit kicsit csinálni, csak nagyon, és a legtöbbször túlhajtva. Így a mindenkori kormányzat erőfeszítései is csak meddő próbálkozások, amikor próbálják a Songkrant szabályozni, betiltották korábban már az átlátszó pólókat és a spagetti pántos topokat, Khao San Roadon tavaly óta tilos a vizes hintőpor használata, s időnként még az alkoholtilalmat is meglebegtették, bár a rengeteg Singha és egyéb reklámot látva, ebből valószínűleg sosem lesz semmi. Mindezek ellenére a Songkran hevessége kicsit sem csökkent az elmúlt évek alatt. A Bangkokban huzamosabb ideje élő és itt dolgozó külföldiek többsége rendszerint ilyenkorra időzíti a vakációt és meg sem áll Szingapúrig vagy Malajziáig. De a jobb módú thaiok tekintélyes része is lelép ilyenkor, vagy legalábbis bezárkózik három napra a villájába.

 További fotók: GongzStudio

Odakint, a nagy világban, kicsi soikban és nagyobb sugárutakon pedig tombol három napon keresztül a hideg, jeges vizes, púderes ámok. Az arc vizes púderrel való érintése is még a buddhista szerzetesektől eredő hagyomány, áldás osztás volt ez valamikor, mostanában az utcákon ebből sajnos nem sok maradt, egyrészt jól összepacsmagolnak mindenkit a púderrel, akár kér belőle, akár nem, másrészt remek alkalom a thai suhancoknak arra, hogy összefogdossák így a csajokat. Thaiföld alapvetően konzervatív ország, ahol nemhogy tapperolni nem divat, de megérinteni is csak óvatosan a másikat – viszont remek kivétel erre sokaknak a Songkran. Ugye említettem a betiltott spagetti pántos topokat? Nos, az intézkedés indoka az volt, hogy csökkentsék így a zaklatás és a nemi erőszak kockázatát.

De nézzük, hogy mi az ami még nem szokott szerepelni Songkran kapcsán a turista prospektusokban. Például azok a jelenetek, melyek minden thai Újév után felbukkannak az itteni bulvár tévéműsorokban. Amikor lehet, hogy épp egy fent említett fogdosás miatt, vagy éppen csak a részegség miatt összecsapnak az utcán a thai fiatalok. Ez sosem leányálom, mert ilyenkor nemcsak a thai box tudás kerül elő, de rendszeresen felbukkannak jelentősebb szúrófegyverek, dzsungelt és embert ritkító machete, s az sem meglepő, ha a tömegben eldördül egy lövés, aztán valaki összeesik. Nos, ezek a jelenetek szoktak amatőr videókon bekerülni a tévébe. Azért mesélem mindezt, mert létezik az a turista divat, hogy mindenáron úgy szeretne valaki Thaiföldön szórakozni, hogy mélyen a thaiok között, olyan helyen, ahol fehér ember még sosem járt. Tapasztalat, nyelvtudás nélkül ez nem mindig a legokosabb ötlet. Mindenesetre ha ilyen helyzetbe keveredik az ember, tartsa nyitva a szemét, balhé esetén pedig húzzon minél távolabbra az összeakaszkodó tömegből.

De mire kell még vigyázni Songkran esetén? Hát a vízre. Banálisan hangzik, pedig igaz. Gondolhatná bárki, hogy a nagy thaiföldi kánikulában mindig jól esik egy kis víz, egy kis hirtelen zuhany. Igen ám, csakhogy vannak némi kockázatok. Vegyük sorba őket. Valamiféle rejtélyes és megmagyarázhatatlan ok miatt a thaiok nem szeretik ilyenkor a sima vizet, hanem hatalmas jégdarabokat tesznek a hordókba. Így aztán az utcán a váratlan hideg zuany, az tényleg jeges élmény. Érdemes vigyázni a pumpaszerű, nagynyomású vízipisztolyokkal, szemgolyóra kapni egy lövést, az nem túl vidám élmény – napszemüveget, használni! Legvégül pedig a tisztaság. A mellékelt fotókon Chiang Mai látható, ahol a lelkes songkranozó farangok és thaiok a kanálisból merik szorgosan a vizet, amivel aztán minden arra járót nyakon, vagy éppen pofán öntenek. A másik képen pedig a pickupos csapatok számára vizet áruló asszony látható, a forrás ugyanaz a kanális, a víz pedig jól láthatóan fekete, egy biológus csapatnak biztos remek feladat lenne azonosítani az összes baktériumot és fertőzésfajtát belőle.

Remek fotóesszé Chiang Maiból: MatadorNetwork

Ha bárki azt hinné, hogy Bangkok Charlie most szeretné elriasztani az embereket a Songkran örömeitől, hát kérem szépen, az alaposan téved. Meddő próbálkozás volna. Mindössze hasznos tájékoztatás ez itt, hogy Thaiföldön Songkran idején az utcán nincs választási lehetőség: ha kilépünk az utcára és kapunk egy adag vizet, púdert, akkor tessék élvezni és mosolyogni. Mert Újév van!

Fotó: Vaitor - bátor képei itt.

*

Egy újdonság: Facebook.com/BangkokCharlie. Ha valaki friss híreket, többet és jobbat szeretne, nem elég a blog, akkor erősen javasolt a like-olás. Lehet ott is kommentelni, reagálni, sőt, képeket, beszámolókat is küldeni akár. Figyelem: a Facebook új rendszere miatt érdemes vagy a legfrissebb hírek fület nézni, vagy aktívan kommentelni/like-olni a bejegyzéseket, különben nem fognak látszani a legfrissebb hírek.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása