Thai boksz, ahol a bíró is használja a lábát
2012. november 04. írta: Bangkok Charlie

Thai boksz, ahol a bíró is használja a lábát

Ha vasárnapi tévézés, akkor muay thai, vagyis thai boksz. Napközben több csatornán is mennek a meccsek, lehet szurkolni a képernyő előtt, márpedig a thaiok könnyen tűzbe jönnek, nézik a meccset otthon, az étteremben, és persze a sarki motoros taxi állomáson is. Igazi rejtély a motoros taxis tévé, hogy bírja az esős évszakot, persze sokszor egy kimustrált a szekrénybe teszik, vagy van felette némi ponyva.

2012-10-28 14.55.49.jpg

Nyekereg a zene, ahogy jönnek-mennek az ütések. Nagy kópék a zenészek, vagy lehet, hogy csak élvezik thai bokszot, mert ha egy kicsit leül a meccs, akkor a zenével próbálják felpörgetni a tempót.

A meccseket mindig a rituális vai khru előzi meg, amikor a bokszolók tisztelegnek a mestereknek, s egyfajta harci táncot lejtenek. Egyszerre erőgyűjtés és a meccsre hangolódás ez. Egy fiatal harcos morogta egyszer Bangkok Charlie-nak, az ellenfél olyan hosszúra nyújtotta a táncát, hogy már nagyon unta. Pszichológiai fegyver ez a javából.

2012-10-28 14.59.05_1.jpg

2012-10-28 14.53.49.jpg

Ez itt most éppen a Channel 7, a katonaság egy tévéadója, bár ez nem jelent sokat, ugyanazt a kereskedelmi jellegű műsort nyomják szappanoperával, vetélkedővel, mint a többiek. Vasárnap délutánonkét pedig thai boksz, ami természetesen nem Bangkokról szól. A következő döntőben épp Surat Thani versenyzője csap össze a Buriramból érkezett bajnokjelölttel. Valódi piros és sárga inges meccs lesz, ami ad még egy kis chilit a hangulathoz. A burirami szurkolócsapat piros ingben, a déliek sárgában. Ettől minden marad a sportszerű keretek között, csak a hangzavar nagyobb talán.

2012-10-28 14.54.19_1.jpg

A thai boksz az a küzdelemfajta, ahol még a bíró is használja a lábát. Amikor a versenyzők a gumikötél mellett összekapaszkodnak és szét kell szedni őket, akkor a bíró a lábát is használva rányomja őket a gumikötélre, majd így választja el a két bokszolót. Óvatosságból, nehogy véletlen neki is jusson egy kóbor rúgás. Ekkor gondolkodtam el azon, vajon a bírók viselnek-e a herevédőt? De előfordul olyan is, amikor a harc közben mond megálljt a bíró, s a határozottság kedvéért még odarúg egyet a két versenyző közé. Ez sem teljesen veszélytelen mozdulat.

2012-10-28 15.01.01.jpg

Öt menet és menetenként 3 perc, az első menetben még tartalékolnak, a harmadik menetre általában eléggé elfáradnak, sok az összekapaszkodás, amikor próbálnak pihenni, erőt gyűjteni. Közönség- és különdíjak járnak egyébként a pazar akciókért, a meccsek közötti szünetben épp a múlt hetieknek osztják ki a jutalmakat. Különdíjat kap, aki vért fakaszt, de természetesen KO esetében is jár a plusz pénz. Mai nap egészen békés, a hatalmas, arcot rengető rúgásokat leszámítva nincs vér, bár egy technikai KO azért becsúszik. Néha egészen meglepő végkifejletet látni, 60 kiló felett már igazi terminátorokat látni, hosszú lábakkal nagyokat rúgnak, gyakran a könyököt is használják, a legmeglepőbb pedig amikor az öldöklő küzdelem végén a gongszó után a kék nadrágos győztes letérdel és összetett kezekkel a földig hajol az ellenfél lába előtt, így tiszteleg. A legmélyebb wai.

Nem kevés pénz a tét amúgy, a speaker büszkén sorolja, hogy a meccs után több 80.000 baht üti a markát a győztesnek. A havi thaiföldi minimálbér olyan 8000 baht, lehet számolni. Az igazán nagy pénzek azonban láthatatlanok, a képernyőn ezúttal nem mutogatnak a bukmékerek, akik egy-egy meccs során feltett ujjakkal jelzik, hogy változnak az oddsok. A szerencsejáték és a fogadás tiltott dolog Thaiföldön, ettől függetlenül természetesen létezik és virágzik az üzletág.

2012-10-28 15.05.22.jpg

2012-10-28 15.03.43.jpg

2012-10-28 15.05.16.jpg

2012-10-28 15.05.06.jpg

A rutinosabb burirami versenyző végül győz, rögtön megtelik a ring a szponzorokkal, mert hát támogatók nélkül itt sem menne. Magyar reklámügynökségek sírnának a gyönyörtől egy-egy thai tévéműsort látva, úgy tele vannak pakolva mindenféle céglogókkal a díszletek. A bokszmeccs során is folyamatosan mutogatják be a szponzorokat, akik kis tábláik mögött ülnek, majd vezényszóra felállnak és hatalmas wai keretében köszönnek némán a nézőknek, a kommentátor pedig sorolja 4000-4000 baht, merthogy ennyit adnak. A meccs után pedig a ringben a táblákat átadva gratulálnak, pattogósan megy a műsor, egy wai, egy tábla, mosoly a kamerába, az ember szeme előtt pedig sorakoznak a hirdetések. Olaj, vitaminok, mentolos orrszipákoló, de a csúcs azért az aranyér gyógyszer. Pontosabban, hogy javítsam gyorsan magam, a csúcs természetesen a főszponzor, a Regency ivóviz! Bangkok Charlie bevallja férfiasan sosem hallott még erről a vízről, ellenben a logó és a név nagyon is ismerős, mert a Regency egy olcsó thai viszki márka. Na ja, nem véletlenül van Chang és Singha víz, így lehet a legkönnyebben kikerülni az alkohol reklám tilalmakat!

*

Érdemes a Bangkok Charlie Facebook oldalra feliratkozni, vagy a Twitter folyamot követni, mert ott szerepelnek mindig a legfrissebb hírek, röviden

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

A szerelő 2012.11.04. 17:04:39

Milyen fogadtatása lenne egy olyan dolognak, amikor ez egyik versenyző nem adná meg a tiszteletet a másiknak? A szponzor megvonná a támogatást? Csakhogy ehhez az is kell, hogy a közönség is elforduljon a játékostól, márpedig mifelénk, "civilizált" országokban az ilyesmi ismeretlen. Van még mit tanulnunk.
süti beállítások módosítása