Győzött a felkelés, de mi lesz most?
2013. december 09. írta: Bangkok Charlie

Győzött a felkelés, de mi lesz most?

December 9. 9.39-re hirdette meg a kormányellenes tüntetők vezetője a D-Day-t, vagyis ahogy ő fogalmazott a Demokrácia Napját. Az időpont nem véletlen, a thaiok hisznek a számmisztikában. Egymilliós tömeggel szeretett volna Suthep a Government House elé masírozni, azonban Yingluck Shinawatra gyorsabb volt, már hétfőn reggel bejelentette a parlament feloszlatását, valamint hogy jöhetnek az előrehozott választások.

dday_thaiflag.jpg


Bemásolom az MTI hírét, mert ebben viszonylag tömören minden benne vannak a mai események:

Jinglak Sinavatra thaiföldi kormányfő hétfőn bejelentette a parlament feloszlatását, és új választások mellett foglalt állást, miközben Bangkok utcáin ezrek követelték továbbra is lemondását.

A kormányfő televíziós üzenetében jelentette be, hogy IX. Ráma (Bhumibol Aduljadedzs) király jóváhagyásával feloszlik a parlament, miután vasárnap az ellenzéki Demokrata Párt mindegyik képviselője lemondott mandátumáról, tiltakozásul Jinglak Sinavatra ellen.
A miniszterelnök szerint "ebben a helyzetben az a legjobb megoldás, ha átadjuk a hatalmat a thaiföldi népnek, és mielőbb választásokat rendezünk". 

A parlament feloszlatása az uralkodó hatáskörébe tartozik, de a miniszterelnök joga, hogy erre vonatkozó javaslatot tegyen. A törvényhozó testület feloszlatása a thaiföldi alkotmány értelmében a kormány automatikus lemondását is jelenti, egy új kormány összetételét a következő választások eredménye határozza meg.

Jinglak Sinavatra bejelentette, a parlament feloszlatása után a kormány minden tagja "ügyvivőként" folytatja munkáját a legkésőbb hatvan napon belül megrendezendő választásokig.

A kormány távozását követelő tiltakozók vezetője, Szuthep Thaugszuban ugyanakkor azt közölte, folytatják harcukat, ennek keretében megtartják a hétfőre meghirdetett tömegtüntetést. Szerinte céljuk nem a parlament feloszlatása volt, hanem a miniszterelnök azonnali távozása a hatalomból.

A kormányellenes erők ugyanis egyáltalán nem akarnak választásokat, úgy vélik, hogy azok a jelenlegi szabályok miatt könnyen manipulálhatók. Ezért elutasították a miniszterelnök vasárnapi javaslatát is, miszerint népszavazással oldják meg az országban kialakult politikai válságot. 

Az ellenzék vezére kijelentette, Jinglak Sinavatra ügyvivőként sem maradhat tovább a helyén. Ehelyett azt sürgette, hogy a király maga nevezzen ki egy "népi bizottságot", amellyel helyettesítenék a kormányt. Ez utóbbi indítványt a kormányfő elvetette, mert szerinte az alkotmányellenes és nem demokratikus.

Thaiföldön november vége óta tízezrek demonstrálnak, hogy megdöntsék a törvényesen, választások nyomán hivatalba lépett Jinglak Sinavatra miniszterelnököt és kormányát, mivel az szerintük valójában Jinglak bátyjának, a börtön elől külföldre menekült Thakszin Sinavatra korábbi kormányfőnek az irányítása alatt áll

Nézzük akkor, hogy mi is van most tulajdonképpen Thaiföldön?

dday_ramkamhaeng.jpg

dday_mbk.jpg

dday_suratthani.jpg

dday_victory_monument.jpg

dday_tomeg2.jpg


Ma, azaz hétfőn sosem látott méretű tüntető tömeg hömpölygött Bangkok utcáin. Több mint 9 helyről indultak a menetek, melyeknek a célja a kormányzati negyedben lévő Government House (kvázi Miniszterelnöki Hivatal). A bangkoki rendőrség 100 ezresre becsülte a tömeget, a BBC 150.000 emberről beszélt, Suthep 5 milliót mondott a színpadon, ami erős túlzás természetesen, mindenesetre a képeken látszik, hogy hatalmas a tömeg. Békésen vonultak át a városon, problémát inkább az jelentett, hogy napközben sikerült teljesen megbénítani a belvárost, volt olyan kereszteződés, amelyen órákon keresztül áramlottak az embere, el lehet képzelni, hogy a mellékutcákon és a főutakon mekkora dugó alakult ki a buszokból és autókból. Ezért is adták ki még vasárnap a figyelmeztetést a turistáknak: akinek hétfőn indul a repülője, legalább 4 órával korábban induljon ki a reptérre.


Hogy mi következik most Thaiföldön, azt nem könnyű megjósolni. Amíg a lemondott miniszterelnök új választásokat szeretne, addig a tüntetők vezetője ezt elutasítja. Nem csoda, hiszen Suthep az ellenzéki Demokrata Párt volt főtitkára, ez a párt pedig 1996 óta nem nyert választást Thaiföldön, 2001 óta pedig mindig a Thaksin párt győzött. Márpedig Suthep olyan reformokat követel, ami szerinte egyszer és mindenkorra kisöpri a Thaksin rezsimet Thaiföldről. A bökkenő ezzel, hogy demokratikus keretek között megvalósíthatatlan, erről tanácskoztak már a múlt héten a thai egyetemi oktatók is, akik szerint Suthep elképzelése utópisztikus. Suthep valamiféle népi tanácsról beszél, amiben minden foglalkozás, réteg képviselteti magát.

dday_suthep1.jpg

dday_suthep2.jpg

Suthep, testőrök gyűrűjében

De nézzünk azért kicsit a konkrét események mögé, mert nincs új a nap alatt, csak ugyanaz, ami az elmúlt 20 évben mozgatta a politikát. A tüntetéseken főleg a bangkoki, zömmel kínai gyökerű középosztály képviselteti magát, plusz kiegészítésként hozzájuk csapódnak a dél-thaiföldiek, maga Suthep is Surat Thani képviselője volt a parlamentben. A másik oldalon - mondjuk így volt kormányoldalon - állnak a piros ingesek, Thaksint támogatta Thaiföld Bangkoktól északra eső részének többsége (Isaan és Chiang Mai környéke). Úgy szokták mondani, ez a bangkoki gazdagok és a vidéki szegények szembenállása. Létszámban pedig a szegények alkotják a nagyobb csoportot, ezért nem tudnak a Demokraták választást nyerni. Térképen jól látszik a megosztottság (2011-es választások eredménye, kék a Demokraták (160 helyet nyertek), piros a Thaksin pártiak (Pheu Thai - 262 hellyel győztek)):

2011_Thai_general_election_results_per_region_550.png

dday_transformers.jpg

dday_superheros.jpgdday_101eves.jpg101 éves vagyok, de én is tüntetek - áll a táblán


Vasárnap Abhisit Vejajiva, a Demokrata Párt elnöke bejelentette, lemond az összes képviselőjük a parlamenti mandátumáról. A nagy kérdés azonban, hogy a következő választásokon elindulnak-e? Erre nem adott határozott választ hétfőn se, csak olyasmiket ismételgetett, hogy minden antidemokratikus megoldást elutasítanak. Például a puccsot. Márpedig Thaiföldön a katonai puccs lehetősége mindig ott van a politikai konfliktusok megoldásai között. Kísértetiesen emlékeztet a helyzet 2006-ra. Akkor voltak a sárga inges tüntetések, Thaksin feloszlatta a parlamentet, új választást írtak ki, ezt bojkottálta a Demokrata Párt, majd választások előtt hirtelen bekövetkezett a katonai puccs. Kijött a hadsereg a tankokkal az utcára, hazazavart mindent politikust, majd két évig a hadsereg által kinevezett miniszterelnök és kormány vezette az országot, majd jött a választás. És. És győzött a legfrissebb Thaksin párt.


Egyébként mondhatni, nincs itt semmi szokatlan, 1957 óta 9 thai kormány mondott le, 11 alkalommal oszlatták fel a parlamentet idő előtt, volt 7 katonai puccs és mindössze egyetlen kormány tudta kitölteni a teljes hivatali idejét.


Szóval ezért vakargatja a fejét Bangkok Charlie és mormolja rendszeresen Deja Vu. Leginkább azt lehet mondani, hogy amit most látunk Bangkokban, az nagyon emlékeztet egy csendes puccsra lassított filmfelvételen.

Turistáknak: A tüntetés jelenlegi állapota békés, de érdemes elkerülni a tömeget. Bangkokban nagy fennakadásokkal lehet számolni hétfőn a Belvárosban, repülőtérre 4 órával korábban érdemes elindulni. Khao San Road mellett továbbra is áll a tüntetők színpada, nagy a tömeg, érdemesebb megfontolni a város másik részén lévőn szállást választani (Sukhumvit út mellett, vagy a Silom negyedben, ezek még szintén központi helyek).Most érkező turistáknak jó hír lehet, hogy a gyengült a baht, 44 bahtot adnak 1 euróért, két éve nem volt ilyen jó árfolyam - így kicsit olcsóbb lett most Thaiföld.

Érdemes a Bangkok Charlie Facebook oldalra feliratkozni, vagy a Twitter folyamot követni, mert ott szerepelnek mindig a legfrissebb hírek, röviden

*

Szállásfoglalás magyarul: Agoda vagy Booking.com Neked nem kerül többe, de a blogot támogatod vele

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Link elek 2013.12.09. 11:07:13

politikai szappanopera
süti beállítások módosítása