Nagy Buddha nap és gyertyafesztivál
2014. július 11. írta: Bangkok Charlie

Nagy Buddha nap és gyertyafesztivál

Csendes és hosszú hétvége következik Thaiföldön, ma van Asarnha Bucha nap, holnap pedig a Wan Khao Phansa, a buddhista nagyböjt kezdete (vagy más átírás szerint Asalha Puja). Csak mellesleg jegyzem meg: 48 órás alkohol árusítási tilalmat is jelent, péntek 0 órától szombat éjfélig. Kiemelt buddhista ünnepek ezek, a naptárban piros betűs napok, vagyis állami szabadnapot jelentenek. Az Asarnha Bucha napon Buddha első tanítására emlékeznek a hívők, amit a Benaresben (India) tartott olyan 2500 évvel ezelőtt. A buddhista nagyböjt kezdete pedig azért fontos esemény, mert ilyenkor a monkok, a buddhista szerzetesek három hónapra a templomukba vonulnak vissza, meditálnak és tanulnak. Természetesen kijöhetnek a templomból szükség szerint, de éjszakára mindig vissza kell térniük és ebben az időszakban nem utazhatnak. A hagyományok szerint Buddha ezért ezt az időszakot választotta – a holdhónapok meghatározásával -, mert így a szerzetesek nem taposhatják le az éppen serkenő rizsültetvényeket.

asanha_bucha_day_chiang_mai.jpg


A thaiföldi buddhista hagyományok szerint minden felnőtt férfinak egyszer életében kötelező – mostanában illik - templomba vonulnia, szerzetesként meditálnia, sokan pedig ezt a három hónapot választják. Sok hívő pedig az alkoholtilalmat megtartja a három hónapos nagyböjt alatt is. Ha valaki érdeklődik a buddhista tradíciók iránt, érdemes a nagyobb templomokat felkeresni. Lesz esti körmenet, illetve a thaiok ilyenkor hatalmas, sokszor díszesen faragott, különleges gyertyákat adományoznak a templomoknak.

Több rendezvény és fesztivál is kapcsolódik Thaiföldszerte a nagyböjt kezdetéhez. Az egyik a Gyertya Fesztivál, amit több helyen is tartanak, de a leghíresebb és leglátványosabb rendezvény Ubon Rachataniban szokott lenni, ezt most július 11-14 között rendezik meg. Eredetileg a helyi lakók a szerzeteseknek a nagyböjt alatt egy-egy maréknyi kisméretű gyertyát és használati tárgyakat adományoztak, majd Rama V., a legendás Chulalongkorn király uralkodása idején alakult ki a Gyertya Fesztivál és a hozzá kapcsolódó verseny, ahol igyekeztek kiválasztani a legnagyobb és legkülönlegesebben megfaragott gyertyákat. A gyertyás felvonulásra ma már a világ minden részéből érkeznek művészek, akik hatalmas, teherautókra applikált alkotásokkal kápráztatják el a közönséget. Érdemes a képekre klikkelni és a mellékelt albumot végignézni, ebből kiderül, hogy nem túlzóak az állítások, tényleg gyönyörű, részletesen kimunkált viasz szoborkölteményekről van szó.

Különleges gyertyás felvonulást tartanak július 11-12-én Surin városában, feldíszített elefántokkal, hátukon buddhista szerzetesekkel. Mondhatni, természetesen, hiszen Surin Thaiföldön az elefánt város, komoly hagyománya van itt az elefánt tartásnak, a legjobb mahutok (elefántgondozók) is innen származnak.

surin_elephant.jpg

Kevéssé ismert a Tak Bat Dok Mai fesztivál, ezért is érdemes megemlíteni, ez kizárólag a Saraburi régióra jellemző, idén július 11-13 között rendezik meg. Itt az emberek a szerzeteseknek a szokásos adományok – élelmiszerek, rizs, gyertyák – mellett a Dok Khao Pansa nevű virágot ajánlják fel, amely csupán a buddhista böjti időszak alatt virágzik.

TakBatDokMai1.jpg

 

TakBatDokMai2.jpg

***

Érdemes a Bangkok Charlie Facebook oldalra feliratkozni, vagy a Twitter folyamot követni, mert ott szerepelnek mindig a legfrissebb hírek, röviden

*

Szállásfoglalás magyarul: Agoda vagy Booking.com Neked nem kerül többe, de a blogot támogatod vele

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása